Синоними: Пресечка.
Описание: Това е едногодишно силно разклонено растение, прилича на трън и е с височина от 30-50 см. Има петстенно изправено стъбло. Листа са продълговати-копиевидни. Съцветията са завити във вид на фуния в горната част на стъблото и са покрити с мъх.
Разпространение: Расте по сухи тревисти места из Южна България и по морето. Представлява висок трън с дебело стъбло и назъбени листа. Цъфти през юли-август. Среща се и покрай планинските пътища.
Използваема част: Листата, цъфтящите клонки, които се берат в началото на цъфтежа. Сушат се на сухо и проветриво място или в сушилня.
Химичен състав: калций, въглехидрати (76%), мазнини (1%), влакна (10%), желязо, магнезий, фосфор, калий, протеин (12%), натрий, танини (8%), калай. Билката съдържа сесквитерпенови лактони, етерично масло, смола, слузести вещества и танини.
Действие: Извлеци от билката оказват благоприятно действие върху чернодробната функция, храносмилателната система, подобряват апетита. Билката действа общоукрепващо на целия организъм и в частност на нервната система, регулира нередовната менструация, засилва секрецията на стенните жлези, спомага и за увеличеното отделяне на жлъчен сок. Има отхранващо действие.
Приложение: При безапетитие, хроничен хепатит, запек, общо изтощение, подагра, анемия, смущения в уринирането, смущения в менструацията, цироза и други увреждания на черния дроб, лечение на язва, гастрит и др. Използва се и в производството на горчиви ликьори, понякога се използва и в ветеринарната медицина, като средство за почистване на рани. Древните лечители използували билката за лечение от едра шарка и чума, за мигрена и нарушено кърмене при жените.
Начин на употреба: Около 1 супена лъжица дребно наша билка се запарва с 300 мл вряща вода. Престоява около 1 час. Пие се по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти на ден.
Странични ефекти: При предозиране може да почувствате гадене и повръщане.
ВНИМАНИЕ! Не се препоръчва продължителна употреба, защото може да настъпи отравяне. Предписва се само по лекарско указание!