Аир

Описание: Многогодишно блатно тревисто растение с хоризонтално пълзящо коренище, дълго до 1,5 м и до 3 см в диаметър. Плодът наподобява суха червена ягода. Цялото растение, особено коренището, има силна и приятна миризма.

Разпространение: Цъфти от май до юли. Засажда се от семена и вегетативно от корен. Расте по бреговете на бавно течащи реки, потоци, езера, канавки.

Употребяема част: За медицински цели се използват корените, които се събрани през есента и началото на зимата, когато нивото на водата намалява. Събраните коренища се измиват със студена вода, а стъблата и листата се изрязват. Корените се режат на парчета и се изсушават. Сухите корени са годни 3 години.

АирДействие: Лечебните свойства на обикновената тръстика са били известни на древните индийски лечители, живели преди новата ера. Експериментално е потвърдено противовъзпалителното действие, способността да възбужда рефлекторно стомашната и жлъчната секреция, да увеличава количеството на урината. Съдържащите се в корените на растението, главно етерични масла и горчивия гликозид akorin, спомагат за: увеличаване на апетита и за подобряване на храносмилането.

Билката също укрепва кръвоносните съдове на мозъка и по този начин подобрява паметта. Много е полезна и за очите (укрепва зрението).

Приложения:
– апетитовъзбуждащо, при лошо храносмилане
– противовъзпалително действие при възпаление на стомашната лигавица, язва на стомаха, язва на дванадесетопръстника, гастрит
– при диария, жълтеница, кашлица, анемия, нередовна менструация, зъбобол
Използва се при бъбречни, чернодробни, сърдечни и нервни болести, жълтеница, воднянка, хипохондрия, коремни болки и спазми, апетитовъзбуждащо и стимулиращо стомашната секреция действие. Локално се употребява като антисептик и болкоуспокоително.

АирНачин на употреба: Прилага се запарка от 3-4 г стрито коренище, залято с 250 см3 вряща вода. Запарката се приема топла, половин час преди ядене. Прилага се и спиртен извлек (тинктура) от растението по 50 капки преди ядене като апетитовъзбуждащо средство. Външно се прилага извлек, приготвен от 20 грама корени на 1 литър вода – за компреси. Може да се комбинира с други растения.

Любопитно: В Полша, листата на билката се прибавят към тестото, от което се приготвя хляба, за да му предаде по-добър вкус. Коренището се използва за измиване и къпане. Етерично масло от коренищата се използват в парфюмерията (за ароматизиране на – сапуни, пасти за зъби, кремове и различни червила). Сухия корен се използва като подправка вместо дафинов лист, канела и джинджифил. В Турция предлагат захаросани корени, които са много скъп деликатес.

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.