Марудници

Марудници: Те са типични за Родопите и са подобие на нашенските катми (така ги наричаме ние заралии), но не точно. Катмите са много по-тънки от марудниците, а обикновено не се правят и с кисело мляко. Аналогия с палачинки пък изобщо не може да става, защото те са съвсем тънки и ефирни. Марудника е дебел и пухкав, намазан обилно с масло. По-скоро се доближава до руските олади или американските панкейкове. Родопската кухня е много странна за мен. Общо взето бедна откъм продукти и често съчетаваща ги по странен начин. Аз си имам обяснение на този факт, но не за това иде реч в момента. Някои я обожават, но това определено не е моята кухня. Има обаче няколко неща, които много ми харесват и марудниците са едно от тях. Понеже съпруга ми е родопчанин. пребивавайки там, най-обичаме за закуска да хапваме марудници. Правят се лесно, стават сравнително бързо и са страшно мекички и вкусни, особено намазани с много масло и домашно сладко от горски плодове. Като има и кой да ги направи вместо мен е още по-сладко. Направо съм влюбена в тях! Ето рецептата:

марудници

родопски катми

Продукти: 2 кофички кисело мляко, 1 кофичка вода, 3 яйца, 1/2 ч.л. сода бикарбонат, сол, брашно, 1 пакет краве масло

Приготвяне на марудници:

Разбийте добре яйцата, прибавете киселото мляко и разтворената в него сода. Разбъркайте. Разредете с водата. Добавете солта и започнете да слагате брашно, което е хубаво да бъде пресято. Слагайте брашно и бъркайте, докато се получи тесто малко по-гъсто от кексовото. Когато сипете от тестото върху тигана или плочата за печене, то трябва да се разстила много бавно. Сега обаче все още не е време за това. Казвам го само за ориентир. Тестото бъркайте с миксер или телена бъркалка до хомогенизиране и отсъствие на бучки. Покрийте купата с тестото и го оставете да почине поне 30-40 мин. Можете да започнете печенето веднага, но Ви уверявам, че този престой прави марудниците по-крехки и по-вкусни.

След като тестото е престояло, загрейте добре съда в който ще печете марудниците. Това може да е тиган с незалепващо покритие или скара тип плоча, но най-добре се получава ако се пекат на глинен сач или метална плоча, която аз ползвам и не знам как точно се казва. Свекърва ми също ги пече на такава. Тя я има от много години, но аз си я купих преди 2-3 години и направо се родих с нея. Много хубава работа върши и то  не само за печене на марудници. Та….намажете загрятата добре плоча или тиган с олио или парче сланина набучено на вилица. Изсипете 1 черпак от тестото. Тестото трябва само леко да се разстели. Ако е по-гъстичко, помогнете му като мнооого леко го разтеглте с лъжица на кръг. Просто леко погалете с кръгово движение, без лъжицата да опира дъното на тигана или сача. Не разстилайте прекалено – първоначалната дебелина на тестото трябва да е 4-5 мм, за да може да се надуе хубаво и марудника да стане пухкав и дебел. Направете това внимателно, но бързо преди още да се е запекъл. В противен случай рискувате да не се получат толкова апетитните дупчици по него. Е, няма да е толкова фатално, но не е желателно. В общи линии ако сте улучили гъстотата на тестото, то трябва да се разстели само на слой с дебелина около 4-5 мм. както вече казах. Запечете хубаво марудника и когато долната страна се зачерви, обърнете с лопатка. Запечете до златисто и тази страна и извадете в подходящ съд, в който ще можете да нареждате марудниците един върху друг и ще можете да ги захлупите. Извадения току що марудник намажете обилно с краве масло. Не щадете маслото! В това се крие една от тайните за прекрасния вкус на тази родопска вкусотия. Хората там си произвеждат и до днес вкусно домашно краве масло и то се ползва в почти всяка тяхна гозба, та затова и щедро мажат марудниците с него. Ако си го спестите, резултата няма да е същия. Та….намажете хубаво марудника и го захлупете да се задуши. Намажете отново плочата или тигана с олио и сложете следващия да се пече. Процедирайте по описания начин до свършване на сместа. Сервирайте марудниците с хубаво домашно сладко. За желаещите може разбира се с течен шоколад, мед, сирене, кашкавал и т.н., но родопското сладко от горски плодове или боровия мед си остават най-предпочитани от мен. И има защо! Нищо не може да се сравни с аромата на домашното сладко, сварено от саморъчно набрани в гората ягоди, малини, къпини, боровинки…. Това е! Тук ще отбележа, че оригиналната рецепта се прави само с кисело мляко и без вода. Ако имате в наличност повечко кисело мляко, направете марудниците само с него. Може да Ви се струва странно, но опитайте и ще видите колко вкусни и крехки се получават. Само кисело мляко, яйца, сода, сол и брашно. Да Ви е сладко!

Автор: Елена Иванова

Share Button

1 Comment

Add a Comment
  1. Maria Petrova

    Здравейте, Елена!
    Имам един въпрос. От къде си взехте плочата за печене – марка, цена?
    Благодаря!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.