Ястия от субпродукти

ЖИВОТИНСКИ ВЪТРЕШНОСТИ (КАРАНТИЯ)

За да не се развалят бързо, животинските вътрешности се нареждат в тавичка на един пласт. Те се почистват от ципите, съсирената кръв, страничните замърсявания и се измиват много добре в обилно количество вода.
Стомасите, червата, шердените се измиват внимателно, попарват се с вряла вода и отново се измиват със студена вода до пълното изчезване на специфичната им миризма.
Бъбреците се разцепват на две, изплакват се, поставят се в гореща вода да заврят и отново се измиват в обилно количество вода до отстраняване на специфичната им миризма.
Мозъкът се оставя да кисне 1/2 час в чиста студена вода, към която се прибавя малко оцет, а след това се почиства от ципата.
Веднага след тази предварителна обработка вътрешностите се подлагат на топлинна обработка.

агнешко месо на скара

Агнешка закуска на скара

Агнешка закуска на скара
Продукти за една порция: 70 гр. агнешко дробче, 70 гр. агнешко бъбрече, 80 гр. агнешко сърце, 60 гр. агнешко далаче, 60 гр. агнешка ядка, 60 гр. агнешка момица, 80 гр. агнешка рибица, 80 гр. агнешка флейка, 145 гр. агнешка опашка, 170 гр. телешко филе, 50 гр. агнешко котлетче.

Оформеното парче месо се поръсва със сол и се пече на скара. Внимава се да не прегори и да не остане твърде сурово. Поднася се с лук, нарязан на дребно, червени домати, печени пиперки, салати, краставички и други.
Същата закуска на скара може да се поднесе на блюдо с ориз, с триъгълници пържено хлебче и салати от зеленчуци или туршия, която се сервира в отделна чиния.
Забележка: От горните дадени продукти се избира пожелание до 200 грама.

 

задушени бъбреци

Задушени бъбреци

Задушени бъбреци
Продукти за една порция: 200 гр. агнешки бъбреци, 20 гр. масло, 10 гр. брашно, 100 гр. вино, няколко скилидки чесън, 1/10 дафинов лист, няколко зърна черен пипер или бахар и сол по вкус.

Бъбреците се разделят на две. Задушават се в горещо масло. Поръсват се със сол и ситен черен пипер. След като се извадят бъбреците, в същото масло се слагат нарязаните скилидки чесън. Като се позадушат, ръси се брашното. Задушава се до златисто. Прибавят се дафиновият лист, черният пипер или бахарът. Залива се с виното. Като се посгъсти сосът, може да се сложи хладка вода. Кипва. Опитва се на сол. Заливат се топлите бъбреци.

 

 

бъбреци с гъби

Бъбреци соте с гъби

Бъбреци соте с гъби
Продукти за една порция: 200 гр. бъбреци, 15 гр. масло, 100 гр. гъби, 10 гр. картофи, 5 гр. брашно, 70 гр. вино, сол, магданоз, черен пипер.

Бъбреците се измиват и се нарязват, а след това се заливат с вода и се варят до омекване. Посоляват се. После се режат по дължина на две ленти, а след това всяка част напреки на тънки парчета. Гъбите се варят отделно, също нарязани на парчета, а след това се задушават с масло. Към тях се прибавят нарязаните бъбреци и всичкото се задушава. Ръси се с брашно и след като се позадуши се залива с вино. След като се поизпари виното, залива се с бульона от гъбите и от бъбреците. Така се оставя да ври още няколко минути. Бъбреците се сервират в затоплено блюдо, поръсени със ситно нарязан магданоз и черен пипер. Отделно се приготвят картофите соте.

 

бъбреци с лук

Бъбреци с лук

Бъбреци със сос от лук
Измитите говежди бъбреци се варят като през време на кипенето се отпенват. След увирането им бъбреците се изваждат и от прецедения бульон се прави сос. Нарязва се лукът на дребно. Пържи се и към него се прибавя брашното. Слагат се запържените картофи, краставички на парчета, дафинов лист и черен пипер. Всичко това се залива с бульон, в който са врели бъбреците. Сосът се оставя да ври, след което се пасира и с него се заливат задушените бъбреци. Бъбреците се поднасят поръсени с магданоз или копър. По същия начин ще се приготвят и агнешки бъбреци, които на се варят предварително, а само се изпържват.

По същия начин се работи и с телешки бъбреци.

 

черавца на фурна

Черавца на фурна

Черавца на фурна
Продукти за една порция: 250 гр. черавце, 15 г. масло или олио, 3 гр. доматено пюре, сол, червен пипер, магданоз или джоджен.

Приготвяне: Черавцата се измиват, обръщат се и отново се мият, след което се сплитат на плитки. Нареждат се в тава. Слага им се сол, доматено пюре, червен пипер, мазнина, магданоз или джоджен. Заливат се с малко вода и се пекат на фурна.

 

 

пържен език

Телешки пържен език

 

Телешки пържен език
Продукти за една порция: 200 гр. телешки език, 20 гр. масло, 10 гр. брашно, 10 гр. галета,1 яйце, смлян черен пипер

Приготвяне: Телешките езици измити се варят в зеленчуков бульон,докато омекнат. Още топли се обелват. Обелени се режат на кръгове и се панират в брашно,яйце,галета и пак яйце. Пържат се в гореща мазнина. Поднасят се топли с разни гарнитури.

 

ГАЛЕРИЯ С РЕЦЕПТИ

(За да видите рецептата, моля кликнете на снимката!)

 

Автор: Елена Иванова

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.