Пилешки дробчета по селски

От всички възможни субпродукти, пилешкият дроб е единственият който ям. До преди няколко години и него не хапвах, но сега ми е любим. Не го готвя прекалено често, защото стомахът ми не реагира много добре на него, но все пак от време на време го приготвям. Пилешки дробчета по селски ще намерите в различни варианти, но тъй като ги правя рядко, то си позволявам да е с повечко зеленчуци, за да е по-вкусен. Правила съм ги и с предварително запържване като ги панирам, и на фурна, но от известно време ги приготвям като първо варя дробчетата. Защо постъпвам така, ще ви опиша по-надолу в рецептата. Опитайте моя вариант и ако обичате дробчета, почти сигурно ще ви хареса!

пилешки дробчета по селски

Продукти: около 700 гр. пилешки дробчета, 2 големи глави кромид лук, 300 гр гъби (по желание), 1 голям морков, 1 прясна или печена чушка (по желание), 2 с.л. доматено пюре или 2 домата, 1 ч.л. червен пипер, щипка черен пипер, сол на вкус, чубрица на вкус, къри или подправка за пиле, 1  равна ч.л. чесън на прах или 2-3 скилидки, 1 с.л. соев сос, бульон от варенето на дробчетата или малко бира, 1/2 връзка магданоз, олио

Приготвяне на пилешки дробчета по селски:

Почистете и измийте добре дробчетата. Огледайте за налични жлъчни мехурчета – понякога намирам в пакетите. Сварете дробчетата за около 15 мин. Сваряват се бързо – не допущайте да се разварят, защото им предстои готвене. При варенето им се образува пяна, затова отпенвайте. Сварените дробчета извадете с решетъчна лъжица и нарежете на хапки. Бульона прецедете. Ще ви трябва. В дълбок тиган загрейте около 2/3 к.ч. олио и сложете нарязаният на по-едро кромид лук. Запържете за 3-4 минути като бъркате от време на време. Добавете почистените, измити и нарязани на шайби гъби, нарязаната на ситно чушка и настърганият или нарязан на кубчета морков. Задушете още около 5 минути като разбърквате. Сложете нарязаните дробчета и обърнете няколко пъти с бъркалката или лъжицата. Добавете солта, червения пипер, черния пипер, чубрицата, соевия сос, кърито и доматеното пюре. Разбъркайте и налейте малко от прецедения бульон или малко бира. Разбира се може и вода. Ако вместо доматено пюре ще ползвате пресни обелени и нарязани на ситно домати или такива от консерва, то течност налейте съвсем малко, защото от доматите също ще се отдели. Намалете котлона и оставете ястието да къкри съвсем лекичко, за да имат време зеленчуците да омекнат. Варете докато остане почти на мазнина (около 30 мин.). Аз обаче оставям и сосче, защото го обичаме. Накрая преди да свалите от огъня сложете чесъна на прах и измития и ситно нарязан магданоз.

Пилешки дробчета по селски може да приготвите и на фурна, като процедирате по описания начин, но след добавянето на доматите и бульона, изсипете в тавичка и печете на умерена фурна. Може и под алуминиево фолио. Дробчетата може да запечете направо във фурната с малко мазнина без да ги варите, а зеленчуците пригответе в тиган и след това смесете с дробчетата. При запичането на дробчетата обаче покрийте тавата с алуминиево фолио, защото при печенето експлоадират и познайте какво се случва с фурната ви. Ако все пак държите да пържите дроба (нещо, което аз отдавна избягвам, защото е

пилешки дробчета по селски

Пилешки дробета по селски

 

 

нездравословно и ми вреди), то леко го панирайте в брашно и първо запържете него, след което започнете да добавяте лука и останалите продукти по описания начин по-горе. Имайте обаче предвид, че при пърженето дроба страшно много пръска и внимавайте някоя експлозия да не ви изгори. Смея да твърдя, че варианта с варени дробчета по нищо не отстъпва на запържените. Аз отдавна не правя запръжки и избягвам пърженето навсякъде, където мога. Отдавна не правя запръжки на боб, леща, яхнии, мусака и още куп традиционно запържвани манджи и смея да твърдя, че по вкус не отстъпват на запържените. Показателно е, че си облизва пръстите не само домочадието, но и всички гости и приятели, които са опитвали от ястията ми. Почти единственото, което все още запържвам, това е ориз и то не винаги. И там започнах да намирам начини да го избягвам. Ако знаете какви продукти и в какви комбинации да използвате, ако познавате подправките и имате усет да ги смесвате, ако проявите малко фантазия, то ще видите, че запържването е не само вредно, но и излишно. Все пак вие избирате, но нищо не пречи да опитате без да сте предубедени.

Да ви е вкусно!

Автор: Елена Иванова

Share Button

1 Comment

Add a Comment
  1. Никога не варете дробчетата, стават ужасни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.