Трилече

Трилече или сладкиш с три млека! На този невероятно млечен и вкусен сладкиш попаднах съвсем случайно ровейки се из нета. Някъде го спрягат за албански, някъде за мексикански…..така и не разбрах със сигурност коя е родината му, но идеята ми хареса – стори ми се лесен и интересен. Нямаше как да не го направя. Започнах да оглеждам различни рецепти и…..колкото повече ровичках, толкова повече се обърквах. Почти не попаднах на 2 еднакви рецепти – предимно от чужди сайтове, защото както се оказа, тук все още не е чак толкова популярен и се среща на малко места. Та идеята е да се направи подобен на пандишпан блат, да се напои със смес от 3 вида мляко и отгоре да се полее обилно с карамел. Мммм, повярвайте много е вкусно. Някъде го описват като много млечен кекс, но по-скоро е нещо като реване напоено много обилно с мляко. На някои места го срещнах в комбинация с прясно мляко, кондензирано мляко и сметана. На други като смес от прясно мляко, сметана и сухо мляко. На трети – в още различни комбинации. Количествата на млеката в Трилече също варираха много, като срещнах рецепта в която се влага 1,8 литра прясно мляко + всички останали млека. Като се има предвид, че на мен не можа да ми поеме и 1 литър мляко…..направо се чудя как е възможно да се изпълни въпросната рецепта. Продуктите за блата също варираха доста – като започнем от 4 яйца, минем през 6 и стигнем до….10. С две думи….луда работа. Аз обаче нали не се отказвам лесно, пък и смея да твърдя, че знам как да интерпретирам рецепти и да импровизирам, реших да запазя идеята и нататък да действам според вкуса и уменията си. Ще ви кажа кое и как направих в моето трилече. Получи се страхотен десерт – сочен и много млечен. Определено ще се прави и занапред. Опитайте го – никък не е сложен и е много вкусен и лек. Аз се пристрастих към него. 

трилече

Трилече или сладкиш с три вида мляко

Продукти 

За блата: 5 големи яйца размер L или 6 яйца размер М, 300 грама захар, 260 грама брашно, 3 ванилии, 1 бакпулвер

За сиропиране на блата: 400 мл. сладкарска сметана (аз ползвах Halta), 150 гр. сухо мляко (аз ползвах 3 опаковки по 50 гр. на Биосет), 1 л. прясно мляко с поне 3% масленост

За заливката: около 250 – 300 мл.  готов карамелен топинг или някаква карамелена заливка. Можете да си я приготвите и сами от карамелизирана захар и сметана или пък да ползвате карамелизирано кондензирано мляко (дулсе де лече). Аз си приготвих домашно дулсе де лече от 1 литър прясно мляко и 250 гр. захар и използвах него. Как да си приготвите домашно Дулсе де лече ще опиша в отделна рецепта.

Приготвяне на Трилече: За да приготвите блата, разделете белтъците от желтъците. Белтъците разбийте на твърд сняг заедно със захарта. Надявам се, че знаете как се прави това, но за тези, които не знаят ще опиша накратко. За да разбиете успешно белтъците на твърд сняг са необходими няколко неща. Първо яйцата да бъдат със стайна температура, а не току що извадени от хладилника. Второ – купата в която ще разбивате трябва да бъде абсолютно суха. Трето – не трябва да попада при белтъците дори частичка желтък. Има още трикове като добавяне на щипка сол или няколко капки лимонов сок, разбиване на водна баня и др., но в този случай не е необходимо. Аз разбивам белтъците на лека пяна и започвам да добавям захарта по малко по време на разбиването. В началото разбивам на по-ниски обороти, като постепенно увеличавам и разбивам окончателно на високи обороти до получаване на твърд сняг.

След като белтъците са разбити, започнете да добавяте един по един желтъците, като след всеки разбивате. Тук все още разбиваме с миксер. Сега е момента да добавите и ванилията. След поемането и на последния желтък, оставете миксера и започнете да добавяте брашното с прибавения в него бакпулвер. Добавяйте на няколко пъти и бъркайте много внимателно с шпатула или лъжица отгоре надолу кръгообразно. Бъркайте внимателно в една посока, за да не изкарате въздуха от сместа и тя да спадне. Не е нужно кой знае какво бъркане – просто да се поеме брашното и сместа да се хомогенизира. Застелете тавичка с хартия за печене и изсипете сместа за блата. Тавичката е хубаво да бъде квадратна или правоъгълна, но не е проблем и да бъде кръгла. Можете и да не ползвате хартия за печене, а да намажете тавичката с олио и да поръсите с брашно, но имайте предвид, че блата трябва да бъде изваден от тавата след печенето и то без да се начупи. Хартията в този случай си остава най-сигурния и идеален вариант. Заравнете леко блата и печете в предварително загрята на 160 градуса  фурна до златисто и суха клечка. Не отваряйте вратата на фурната поне през първите 20 минути, за да не спадне блата. След като блата е готов, извадете го от фурната, оставете да се охлади и извадете от тавичката. Освободете го от хартията за печене. Загрейте течната сметана, но не допущайте да заври. Горещата сметана изсипете в тавичката, в която сте пекли блата. Сложете блата върху горещата сметана, като преди това сте го надупчили с вилица. Аз ползвах съвсем малко по-голяма таваичка, за да има място за сметаната и предстоящото заливане с другите млека. Ако се ползва същата тава, трябва да действате внимателно, за да не прелее сметаната преди сладкиша да я е поел. Хубаво е тавата в този случай поне да е по-дълбока и блата да не стърчи над ръбовете и. Не бива обаче да бъде и много по-голяма от блата, за да не се разлива сметаната и млякото извън сладкиша и той да остане сух. Вие преценете как ще действате според тавите, които имате. Аз за щастие разполагам с две тави с много малка разлика в диаметъра и в по-малката изпекох блата, но го сиропирах в по-голямата. Разликата в диаметъра им е 1 см и се получи идеално. Ако не разполагате с такива, просто ползвайте тавичката от печенето, но действайте внимателно и бавничко. След като сте сложили блата върху сметаната, започнете да разбивате сухото мляко в 1 ч.ч. от прясното мляко. Останалото прясно мляко сложете на котлона да завира. Разбийте добре сухото мляко. Разбиването е малко трудничко, защото сухото мляко има склонност да образува бучки, но не се предавайте. Прецедете и претрийте през цедка бучките, за да го употребите пълноценно.

След като сте се преборили с разбиването на сухото мляко, прибавете към прясното мляко, което е на котлона. Бъркайте от време на време, защото смесите ли млеката, те лесно загарят. След като млеката заврат, отместете от котлона и веднага с черпак бавничко напоете блата равномерно. На мен 1 литър прясно мляко ми дойде леко в повече и си мисля, че около 800-900 би било достатъчно, но не беше фатално. Ако желаете можете преди да залеете блата с млеката, да го нарежете на квадрати. Така ще се напои по-лесно и ще поеме млякото по-бързо, но аз не го нарязах и пяк нямах проблеми. Млякото попиваше бързо. Оставете сладкиша да се напои добре няколко часа. След това намажете добре с карамелена заливка и нарежете сладкиша, ако не сте го нарязали преди заливането с прясното мляко. Понеже карамела след малко престой започва да попива в сладкиша, предвидете си някаква част и за сервирането, като поливате леко всяко парче с карамел точно преди поднасянето. Това е! Лесно и божествено вкусно Трилече. Сега като се замисля, този сладкиш идеално ще си пасва добре охладен  в компанията на ягоди или малини. Защо не и с друг подходящ плод или пък плодов топинг вместо карамел? Има място за импровизации. Непременно ще пробвам някой от вариантите, които ми хрумват, но трилече с ягоди или малини непременно ще направя, защото ги обожавам – само да им дойде сезона. Вместо сухо мляко, можете да добавите една консерва неподсладено кондензирано мляко. В заливките захар не се добавя, защото едно че захарта в блата е достатъчно и второ – течната сладкарска сметана е подсладена. В този вариант долната част на сладкиша е напоена предимно със сметаната и много по-плътен и млечен, отколкото нагоре. Няма да е проблем и да смесите прясното мляко, сухото мляко (или кондензираното) и сметаната, да сгорещите до завиране и да напоите блата. Така сместа ще е равномерна и еднаква навсякъде в сладкиша, но на мен отделното напояване със сметана и последващото заливане с горещото прясно и сухо мляко ми харесва повече. Направете си това божествено трилече и му се насладете!

Да ви е сладко!

Автор: Елена Иванова

Share Button

2 Comments

Add a Comment
  1. Петранка Михова

    Какъв размер тава ползвате?

    1. Здравейте, Петранка! Тавата ми е приблизително 30 на 20 см. От големината и зависи дебелината на десерта и времето за печене съответно. Еднакво вкусен е и тънък и дебел. На Вас едва ли съм полезна, но на някой друг може би. Извинете ме за късния отговор и се надявам да сте доволна от десерта (ако сте го направила, разбира се). Да Ви е вкусно и бъдете жива и здрава!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.