Мързелива палачинка

С тази мързелива палачинка не откривам топлата вода, но тя заслужава мястото си във всеки кулинарен сайт, блог, форум или просто домашен тефтер. Защо ли? Ами защото се приготвя страшно лесно, бързо, не се виси до котлона (като при класическите палачинки) и най-вече, защото е много вкусна. Отгоре на всичко всеки път можете да я правите с различен вкус. Какво по-хубаво от това? Рецепти из нета има всякакви: с много яйца, с 1 яйце, с вода, кисело мляко, прясно мляко и т.н. Тук ще Ви покажа как я приготвям аз и винаги е чудесна. Заповядайте на моята мързелива палачинка!

мързелива палачинка

Мързелива палачинка

Продукти за мързелива палачинка:

3 яйца (ако са по-малки – 4 бр.), 1 ч.ч кисело мляко (чашата е с вместимост 250 мл.), 1 ч.ч. вода, 2 ч.ч. брашно, 1/2 ч.л. сода бикарбонат или бакпулвер, 1 к.л сол, 1 с.л. захар, 3 с.л олио, 1 ванилия, 60-70 гр, краве масло, любимо сладко или друг пълнеж по избор, пудра захар за поръсване (ако ще я консумирате сладка)

Приготвяне:  Разбийте добре яйцата, добавете киселото мляко с разтворената в него сода и отново разбийте. Сложете водата, солта, захарта, олиото и ванилията. Разбъркайте и добавете брашното. Сега хубаво разбийте с миксера, за да няма бучки и вашата смес за тази мързелива палачинка е готова. Тя трябва да е по-рядка от тесто за кекс, но по-гъста от класическото палачинково тесто. Гъстотата на сместа трябва да бъде горе-долу с гъстотата на боза. Ако има нужда добавете вода или брашно, за да получите нужната консистенция. Ако ще ползвате бакпулвер – сложете го в брашното.

Докато приготвяте сместа фурната Ви трябва да е включена на 180 градуса и в нея трябва да сте сложили да загрява тавата. Хубаво е да бъде правоъгълна (аз ползвам тази от печката). Застелете я с хартия за печене, сложете половината масло и я пъхнете във фурната. Докато се занимавате със сместа за палачинката, маслото ще се разтопи и тавата ще се загрее. Внимавайте само маслото Ви да не прегори. Разбира се вместо масло ожете да ползвате и олио. Готовата палачинкова смес изсипете в загрятата тава и веднага сложете да се пече до златисто. Това отнема приблизително 30 минути (времето е относително). По време на печенето, палачинката може да се надуе и да заеме причудливи форми – това да не ви притеснява. Всичкия този релеф после ще спадне. Не я препичайте, за да не стане твърда и да не може да се навива. Извадете готовата палачинка и намажете с останалото масло. След това намажете с любимо сладко, конфитюр, мармалад, шоколад, крем или каквото там обичате. Навийте на руло и поръсете с пудра захар. Нарежете на апетитни кръгчета и сервирайте на любимите си хора тази вкусна мързелива палачинка. Разбира се палачинката можете да направите и солена, като я поръсите със сирене, кашкавал, крема сирене, лютеница, някакъв солен пастет по ваш избор или като комбинирате някои от тях. Разбира се можете да поръсите и нарязан на ситно колбас, кисела краставичка и изобщо……каквото Ви се иска. Навивате, режете и…..хапвате с удоволствие.

Съвети:

1. Можете сместа да приготвите без набухвател. Тогава увеличете яйцата на 5 бр. И да не ги увеличите – пак ще се получи хубава палачинка. Целта все пак не е да се получи дебел блат, но не трябва палачинката и да е тънка като класическите.

2. Ползвайте хартия за печене – ще си улесните живота много. Ако не ползвате такава и палачинката Ви залепне за тавата….ще се наложи да я хапвате на парчета, защото няма да можете да я навиете.

3. Сместа за тази мързелива палачинка можете да приготвите само с вода или с прясно мляко, или с прясно мляко и вода, или с кисело мляко и прясно мляко…..изобщо с течност каквато имате и си изберете. Дори с лимонада съм я правила. С газирана вода – също. Това, което трябва да запомните е, че количеството на течността и количеството на брашното трябва да са приблизително равни. Мерете и течността и брашното с една и съща чаша и ако имате 2 чаши течност, слагайте 2 чаши брашно. Големината на чашата, която ще изберете зависи от това какво количество тесто ще Ви е нужно, а то пък зависи от тавата, която ще ползвате. Когато налеете сместа в тавата, тя трябва да се разлее на слой с дебелина около 5 мм. При печенето леко ще набухне. Така че…….Вие преценете с каква чаша да мерите, но спазвайте съотношението течност : вода, което трябва да е 1 : 1. Разбира се може да се наложи да добавите малко течност или малко брашно, за да получите нужната гъстота, защото тя зависи не само от съотношението на течността и водата, но и от големината и количеството на яйцата, както и от качеството на брашното.

4. Не препичайте палачинката, за да не стане твърда, както и внимавайте тестото да заеме хубаво и краищата (ръбовете на тавата). Там то обикновено изтънява, защото хартията за печене го навдига и палачинката в краищата става тънка и хрупкава. Е, това не е фатално, но все пак го имайте предвид.

5. Ако ще хапвате палачинката със сладко, можете да увеличите захарта в тестото на 3-4 с.л., за да стане самата палачинка сладникава. Ако ще я хапвате със солен пълнеж, захар може и да не слагате. Аз съм дала неутралния вариант на мързелива палачинка, при която вкусът не е нито сладък, нито солен и можете да ползваъе както солена, така и сладка плънка.

6. Съветвам Ви да сложите ванилията, дори и да имате намерение да хапвате палачинката със солен пълнеж. Ванилията придава неповторим аромат и нежност на палачинката, което не пречи да я направите със солен пълнеж. Ако ще я мажете със сладко, шоколад, крем или друг сладък пълнеж, можете да увеличите ванилиите на 2 бр. и дори да добавите малко ром за аромат.

Да Ви е сладко!

Автор: Елена Иванова

Share Button

3 Comments

Add a Comment
  1. Лилия Лазарова

    Много добри съвети! Толкова подробно описана рецепта! Благодаря!

    1. Лили, благодаря Ви много и от сърце! Радвам се, ако съм била полезна. Често ме критикуват за дългите и подробни рецепти, но неведнъж съм казвала, че те са насочени и към опитните кулинарки и към сега прохождащите в кулинарията. Опитните биха могли да прескочат дългите ми и досадни обяснения, но пък съм абсолютно сигурна, че са много полезни за начинаещите. Аз съм се учила да готвя сама и на принципа проба-грешка. В онова време нямаше интернет, а кулинарната литература беше кът, та разменяхме рецепти по съседски, приятелски, роднински….. Сега е много по-лесно – стига човек да има желание и малко фантазия и усет. Аз съм много щастлива, когато успея да помогна на някой и щедро раздавам съвети, опит и рецепти. Да Ви е вкусно и много кулинарни успехи да имате, за да радвате себе си и околните. Ще се радвам на още Ваши споделени мнения! Бъдете жива и здрава!

  2. Диди Боева

    Браво! Тук Вие обобщавате всички рецепти давайки основните принципи на приготвяне на сместа.
    Благодаря!
    Някога моите деца казваха, че най-обичат печена палачинка с плънка „каквото има в хладилника“. Или както казваше моята баба – „Ястие и за Хоп и за Гроб“!
    Ето Ви една плънка, която аз често правя:
     2-4 стръка зелен лук нарязан на ситно
     ~250 гр суров спанак(лапад) наряза на ситно
     150 гр натрошено на ситно бяло сирене
     3-4 сл майонеза, може и повече на ваш вкус
     индийско орехче и черен пипер на вкус.
    Намазвате топлата палачинка с майонезата, а отгоре наръсвате останалите продукти. Навивате на руло и връщате в изключената, но все още топла, фурна за ~10 мин да се задушат зеленчуците. Изваждате от фурната и я поднасяте топла или студена като предястие.
    Отгоре рулото може да се поръси с малко настърган кашкавал или (майонеза+смлени орехи). Вътре може да се добави и синьо сирене, но не много.
    Палачинката е едно мого благодатно ястие което с малко фантазия става за всичко.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.