Козунак

Какво е Великденската трапеза без дъхав козунак? Той е неразделна част от ритуалите по време на този светъл за християните празник. Козунакът е обреден хляб, който символизира тялото Христово и живота, който може да продължи вечно. Прави се задължително с жива закваска, която да му даде душа. Замесването му е специален ритуал, вид свещенодействие. В днешно време козунаци се продават във всеки магазин за хранителни стоки и по всяко време,но присъствието му на великденската трапеза е не само задължително, а и удоволствие, защото аромата на прясно изпечен дъхав домашен козунак е несравним и носи уют и топлина в дома. Правенето на козунак изисква доста умения и търпение и определено не е за начинаещи. Ако обаче имате желание ще се получи, а и все от някъде и някога трябва да се започне. По магазините се предлагат различни видове козунаци, но никой от тях не може да се сравни с домашно приготвения такъв.  Рецепти за козунаци има безброй, но аз залагам на тази изпитана през годините, като не отказвам да изпробвам и нещо ново, което ми е направило впечатление. Определено си заслужава усилията.

великденски козунак

 

козунак

Продукти: 5-6 яйца, 2  ч.чаши прясно мляко, 1 1/3 пакетчета масло (200 гр.) 2  ч.ч. кристална захар, кората на 1 голям лимон или лимонова есенция (може и повече), 5-6 ванилии, кубче прясна мая за хляб, щипка сол, повече от килограм брашно.

Приготвяне: Важно е брашното да бъде качествено (по-добре тип 450) и пресято 2-3 пъти, за да се вкара въздух в него и козунака да стане по-пухкав. По магазините има специално брашно за козунаци, но ако не намерите т

козунаци

акова, то всяко друго качествено бяло брашно ще свърши работа. Всички продукти трябва да бъдат със стайна температура. Съдовете за печене трябва да бъдат по-големи, защото козунаците увеличават значително обема си. Не бива да се прекалява със захарта в тестото. В противен случай няма да се получат така желаните конци и козунакът ще стане ронлив. Другото задължително условие е да сте настроени положително и да го правите с желание, за  да не поеме козунака негативната ви енергия.
И така:

Маята се размива на каша с 1/2 ч.ч. топло (не горещо, защото ще убиете маята и няма да втаса) прясно мляко. Прибавя се 1 ч.л. захар и брашно до получаване на рядка каша. Оставя на топло да втаса много добре, докато увеличи обема си неколкократно и стане на шупли. Тестото се меси в по-голям съд (най-добре леген,който използувате за такива цели). В него се разбиват добре яйцата със захарта, прибавя се топлото прясно мляко, втасалата мая, солта, настърганата лимонова кора и ванилията. Разбърква се добре и започва да се прибавя брашно като се меси постоянно до получаването на меко тесто. Много е важно да се меси много добре тестото и да не стане прекалено твърдо. Към края на месенето започва да се добавя постепенно разтопеното масло, като

козунак в хлебопекарна

Козунак в хлвбопекарна

продължава да се меси. Мазнината може да е смес от масло и мас. Честно казано с хубава мас козунака става най-добър и много по-пухкав. Добавянето на мазнината в края е важно за образуването на конци в тестото. Месенето на козунака е трудоемка работа, защото трябва да се меси дълго до образуването на мехурчета в тестото. След добавянето на мазнината обаче месенето не трябва да продължава дълго, понеже така желаните конци след изпичането няма да се получат. Готовото тесто се намазва отгоре с мазнина , покрива се с чиста кърпа и се оставя на топло да втаса много добре. Трябва да увеличи обема си двойно. Втасването отнема поне 2-3 часа в зависимост от температурата понеже в тестото има захар. За да улесня втасването аз правя следното нещо: напълвам един голям леген с гореща вода и в него поставям съда с тестото, като от време на време доливам гореща вода. Може да ползвате и фурната на печката затоплена на 30-40 градуса, но това само в краен случай. Хубаво е тестото да втасва на стайна температура, макар и бавно. Всяко насилване при втасването, променя структурата на тестото и съответно резултата. Това се отнася за всяко тесто с мая за хляб.  След като втаса напълно от тестото се оформят дълги парчета във формата на рула и се сплитат на плитка. Тестото трябва да се оформя на рула като се изтегля и усуква,за да стане козунака на конци. Не трябва да се премесва. Получават се 3 големи козунака. Тестото може да се оформи и по друг начин. Може в козунаците да се сложи и плънка от орехи и канела, стафиди, сладко от портокалови корички или друго сладко, мармалад, шоколад или плънка по ваш избор. Всеки козунак се поставя в подходяща форма или тава намазана с мазнина и се оставя да втаса на топло отново. След втасването се намазват с разбит жълтък и се поръсват с кристална захар обилно. За намазване може да се използва и разбит белтък, за да не се зачервява и прегаря прекалено козунака при печенето. Козунаците могат да се украсят с белени пресни бадеми (бадемите се белят лесно като преди това се накиснат в топла вода), други ядки, сусам или стфиди. Пекат се в предварително загрята умерена фурна до зачервяване (170-180 градуса). Проверяват се за готовност с дървено шишче или клечка. Те трябва да излизат сухи от козунака след като сте го боцнали с тях. След като са готови се вадят от формите и се покриват с чиста кърпа. Тестото може да се замеси и в машина за хляб, като мазнината отново се добавя в самия край на месенето. След това козунакът може да се сплете и отново да се изпече в машината за хляб или във фурната. Въоръжете се с търпение и здрави ръце и дарете дома си и близките си с аромата, вкуса и уюта на домашен козунак. Да ви е сладко!

козунак

великденски козунак

домашен козунак в хлебопекарна

 

 

 

 

 

 

 

Автор: Елена Иванова

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.