Хрупкав паниран карфиол на фурна

Ей това го обожавам! Ама наистина го обожавам! Паниран карфиол и то хрупкав. Че и на фурна – лесно, бързо и много по-здравословно от пържения в тигана. Дълги години карфиола ми беше любим зеленчук, но само в туршии. Първо него обирах от чинията и чак тогава обръщах внимание на компанията му. Тогава обаче и през ум не ми минаваше да го опитам в ястие – независимо пържено, на фурна или каквото и да е друго. За мене този рошльо си беше  зеленчук единствено и само достоен за салати и зимнина. Нищо друго. Бях чувала, че някои го панират и го правят на суфлета, супи и разни подобни, но и през ум не ми минаваше да опитам подобно нещо. Поклащах с погнуса глава. Хм, каква глупачка съм била само…..но аз съм си такава по отношение на нетрадиционни рецепти – трудно опитвам и приемам, докато……един ден не ми скимне – ей така изведнъж сама да пробвам. Така стана и с карфиола преди няколко години.

Стоях си и се чудех какво да сготвя….., сърбяха ме ръцете за нещо ново….. и понеже имах в наличност една симпатична глава карфиол, заех се да го панирам. Е, тогава го панирах с паста „Патафри“, която ползвам и до днес, но този вариант, който ще ви представя тук за мен е много по-любим и вече правя предимно него. Кой бяга от лесното, бързото, по-здравословното, че и по-вкусно? Направо е разкошен този карфиол на фурна – с хрипкава коричка и топящ се в устата. Няма какво да ви го хваля повече. Убедете се сами!

паниран карфиол на фурна

Хрупкав карфиол на фурна

Продукти: 1 глава карфиол, 3-4 яйца (зависи колко голяма е главата карфиол все пак), 1 пакет галета (пак зависи колко карфиол ще панирате), щипка сол, щипка черен пипер, чесън на прах, 200 гр. кашкавал или колкото обичате, олио

Начин на приготвяне на паниран карфиол на фурна:

Приготвянето на тази вкусотия е изключително лесно. Първото нещо, което трябва да направите е да сварите карфиола или по-скоро да го бланширате. Накъсайте го на розички. Сварете го за кратко – около 5-8 минути след завирането. Слагайте карфиола в предварително завряла вода. Не бива да омеква много и в никакъв случай да се разкашка. След като е готов, облейте го със студена вода, за да прекратите процеса на готвене. Отцедете добре. Аз варя карфиола (и не само него) на пара и така ми е много по-лесно да уцеля момента. Освен всичко друго е по-полезно и не се налага да го отцеждам, понеже той не плува във вода. Ако нямате, вземете си една кошничка за варене на пара и ще видите колко по-лесно, че и по бързо е варенето в нея. Всички казват, че и полезните  вещества и витамините в зеленчуците се запазват по-добре. Така или не – не знам, но варенето на пара ми е много по-лесно и вкусно.  Та……след като карфиола е готов, разбийте яйцата в една купа. Добавете малко сол, черен пипер и чесън на прах. В дълбока чиния сипете галетата и овкусете и нея с черен пипер, сол и чесън на прах. Внимавайте да не пресолите. Сварения карфиол е безсолен, но все пак не прекалявайте. Намажете подходяща тавичка с олио. Разбира се можете да ползвате и масло или зехтих за повече разкош.

Потапяйте всяка розичка в яйце и след това овалвайте старателно в галета. Подредета в тавичката розичките една до друга. Хубаво е да не се докосват, за да може да се получи по-хубава и хрупкава коричка при печенето. Затова и изберете по-голяма тава. Е, ако нямате такава и наредите розичките една до друга няма да е фатално. След като сте готови, полейте розичките с тъъъънка струйка мазнина и сложете в предварително загрята на 200 градуса с вентилатор фурна. Аз включвам фурната да загрява още преди да започна да овалвам розичките, защото това става за минути. Пека на фурна с вентилатор, за да може горещият въздух добре да обдухва карфиолчето и коричката да стане по-хрупкава. Ако вашата фурна няма вентилатор, печете на 220-230 градуса. След като рошльото е получил златиста премяна, нужно е да го извадим от фурната и бързичко да го поръсим обилно с настърган кашкавал. След като сте направили това, върнете тавичката във фурната и веднага я изключете, защото целта е кашкавала само да се разтопи и леееко да се запече. След 6-7 минути направо извадете тавата от фурната, защото е доста гореща и ако оставите карфиолчо вътре, то кашкаваленото му одеалце ще се зачерви прекалено. Поне в моята фурна става точно така. Е, сега е време да се насладите на този разкош. Само внимавайте да не се изгорите, че е много изкушаващ, но прекалено горещ. Ако искате да се насладите на хрупкавото удоволствие, поднесете го топло, защото когато изстине толкова изкушаващата и

пържен хрупкав карфиол

Хрупкав пържен карфиол

хрупкава корчка започва да омеква. Това не става веднага и известно време запазва хрупкавостта си, но все пак колкото повече време престоява, толкова повече омеква. В никакъв случай не го покривайте с нещо, защото ще се задуши и……сбогом хрупкава коричка. И студен този карфиол е с превъзходен вкус, даже бих казала още по-вкусен, но ако държите коричката да хрупка – хапнете го топъл. Разбира се можете да поднесете с млечно-чеснов сос или друг предпочитан от вас. Този карфиол можете да направите по описания начин и пържен. Става много вкусен, но на мен честно казано на фурна ми харесва повече. Пък и ако пържите, ще се наложи не само да висите до котлона, да омиришете кухнята на пържено, да ви е тежко на стомаха, но и ще се лишите от толкова вкусното и апетитно допълнение – кашкавала. Ако все пак някой превари карфиола в началото, нека не се ядосва излишно. От мекия карфиол пригответе крем супа, суфле, огретен, пастетче или пък го направете по описания по-горе начин. Пак ще се получи, но малко по-неглиже и ще се пооплескате повече. Да ви е сладко и хрупкаво!

Автор: Елена Иванова

Share Button

2 Comments

Add a Comment
  1. И у нас е на голяма почит панирания карфиол (макар и пържен), но отделно правим и сосче от майонеза и кисело мляко 1:1 разбъркани с няколко скилидки счукан чесън. Потапяш карфиола в сосчето и лапаш.. мммм….фантазия!

    1. Любопитко

      Рум, аз също го правя и пържен. Обожаваме го и така, но този вариант е не по-малко вкусен, по-лесен и по-здравословен. Затова и по-често правя него. Със сосче е чудесен наистина. Аз също правя сос, но наблягам предимно на киселото мляко – пълномаслено. Майонезата я избягвам, разбира се, когато е възможно. Наистина пържен или печен, панирания карфиол е една фантазия! Мммммм! 🙂 Хубав ден от мен!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.