Проблемна бременност

Бременността е време на обещания, радост и жизненост. Но освен това може да възникнат и физически проблеми. Сутрешното прилошаване, чувствителността на бюста, умората и запекът са някои от най-често срещаните оплаквания, свързани с бременността. Освен това след раждането много жени изпадат в депресия, дължаща се отчасти на хормоналните промени в организма. Те трябва да знаят, че съществуват много естествени и безопасни начини за облекчаване на свързаните с бременността неразположения, които трябва да се обсъдят с личния лекар, като се има предвид, че всяка бременност е различна.

Често срещани неразположения, свързани с бременността и тяхното лечение.

Сутрешно прилошаване
Повишаването на хормоните през първите три месеца от бременността намалява секрецията на солна киселина в стомаха, което може да доведе до слабо функциониране на мускулите, придвижващи храната до храносмилателната система. Това на свой ред води до гадене и повръщане, известни като сутрешно прилошаване. Най-добрият начин за облекчаване на сутрешното прилошаване е пълната почивка и храненето с малки количества лесносмилаема храна, тъй като гаденето започва на гладен стомах. Близо до леглото задължително трябва да имате бисквити, за да хапнете, преди да сте станали от леглото сутрин. Протеиновите закуски преди лягане или при събуждане през нощта също могат да помогнат.

проблемна бременностЕто няколко допълнителни идеи:
Краставицата успокоява бързо. Добро профилактично действие има лечението, състоящо се от лъжица лимонов сок или ябълков оцет, смесен с лъжица мед в чаша гореща вода.
Тази смес може да се взима преди закуска или с всяко хранене, ако гаденето продължи по-дълго. Витамините, които помагат, са 50 мг витамин В6 и витамин К. Последният обикновено е с ниски стойности през бременността. Добри източници на витамин К са зелените листни зеленчуци – карфиол, броколи и зеле. Инжекция с този витамин може да спре непрекъснатото повръщане. Ацидофилусът може да помогне, като балансира рН на червата. Джинджифилът е много полезен при гадене. Дивият ямс е билка, която може да преустанови гаденето. Въпреки че не съдържа хормони, тя помага на организма да балансира собствените си стойности на прогестерон. Други билки, които трябва да се имат предвид, са копър, мента и кардамом в горещо мляко. Чаят от котешка лапа е друго лечебно средство. Силно разреденото масло от мента може да се втрива в кожата на корема или да се вдишва за облекчаване на гаденето или повръщането.

Запек
Този проблем е резултат от покачването на хормоните. Той може да се коригира чрез повишената консумация на течности – осем до дванадесет чаши вода на ден, както и с приемане на колкото е възможно повече целулоза – от пълнозърнести храни, трици, пресни плодове и зеленчуци. В по-тежките случаи могат да помогнат целите псилиеви семена. Една лъжица семена се поставя в чаша вода и се изпива, а след нея и още една чаша вода. Рициновото масло и другите дразнещи лаксативи трябва да се избягват, включително и билки като сена. Хомеопатичните лекарства против констипация са – нукс вомика, сепия, вриония и ликоподиум.

Диария
Диарията може да се облекчи с диета, състояща се от банани, ориз, ябълки и препечен хляб. Освен това четири капсули въглен, приети през интервал от един до три часа, свързват токсините в червата. Въгленът не трябва да се приема повече от три дини, защото свързва и хранителните вещества. Хомеопатичните лекарства за диария са подофилум пелтатум, сяра, туя оксиденталис, вератрум албум и циншона официналис.

Газове
Както и при другите чревни проблеми, газовете се появяват, защото стомашно-чревният тракт не работи така, както трябва. Понякога и бебешката главичка притиска тази област. От помощ може да са избягването на безалкохолните напитки и доброто сдъвкване на храната.

рискова бременностНарушения на захарния баланс
Симптомите на това нарушение през време на бременност се изразяват в изтощение, придружено то подуване, най-вече на ръцете и краката.
Въпреки че то спира с раждането, ако остане нелекувано, може да причини проблеми на бебето и да усложни самото раждане. Захарта трябва да се сведе до минимум или напълно да се отстрани. Хромовият пиколинат намалява жаждата за сладко и балансира кръвната захар. Чаят от глухарче или тинктурата от него (30-60 капки три пъти на ден) също могат да помогнат.

Чувствителност на гърдите
Чувствителността на гърдите се появява пред първите три месеца, тъй като тялото се приготвя за кърмене, и трае само няколко седмици. Горещите компреси, горещите душове и удобните сутиени без банел облекчават чувствителността.

Изтощение
Умората е често срещан проблем, специално през първото тримесечие, и се дължи на хормонални промени и нуждите на плода. Анемията също може да е фактор, предизвикващ изтощение. Тя често пъти се предотвратява с храненето със зелени листни зеленчуци. Билките от рода на подбела, копривата и глухарчето могат да се приемат във вид на чай или тинктура за борба с нея.

Киселини в стомаха
За предпочитане пред трите основни хранения са честите и по-малки хранения. Лягането след хранене да се избягва, защото при това положение стомашният сок се качва до гърлото. Добра билка за киселини е лечебният бряст. Една лъжица прах се добавя към вода или сок, а може да се приема и във вид на таблетки. Друго подръчно средство са ензимите от папая. Две или три капки разредено ментово масло, поставено в основата на езика, може да успокои проблема.

Епизиотомични проблеми
Около 80% от жените в Съединените щати претърпяват хирургична операция по време на раждане за разширяване на вагината. Често пъти операцията е направена неправилно и това води до проблеми на по-късен етап, когато шийката на матката започва да притиска вагината и изглежда като че матката иска да излезе от тялото. Лекарите често дават грешна диагноза, като смъкната матка, и препоръчват операция. Трагичното е, че всяка година на 100000 до 200000 жени се поставя грешна диагноза. Коригиращата пластична операция, успешно извършвана напоследък от гинеколога д-р Вики Хъфнагел, решава проблема. Корекцията на вагината е проста процедура, продължаваща 45 минути, което позволява на пациентите да си отидат още същия ден.

Лечение

Диета
Някои състояния по време на бременността – анемия, хипогликемия и диабет, се нуждаят от специални диети и лекарско наблюдение, но има и някои прости правила, облекчаващи много от жените. В това число е храненето с целия асортимент от екологично чисти храни, като зърнени, бобови, зеленчуци, плодове и ядки и семена. Да се яде само когато сте гладни по малко и по-често. Бременните жени се нуждаят от доста допълнителен протеин, който вегетарианците могат да получат чрез допълнителни соеви продукти, включително соево мляко, тофу, темпе, бобови, ядки и риба. Необходимо е да се пие голямо количество чиста вода преди и след хранене. Пиенето по време на хранене разрежда стомашните ензими и затруднява храносмилането. На желанието за храна трябва да се отговаря с възможно най-чистите продукти. И накрая, трябва да се избягват продуктите, извличащи калций, като кафе, шоколад, натрий.

Добавки
Фолиевата киселина е от изключително значение за предотвратяването на дефектите на невронната тръба. Температурната обработка унищожава този елемент в храната, затова е важно да се приема във вид на добавка. Друг важен хранителен елемент включва мултивитаминен/минерален комплекс, витамините С, В12, цинк, витамин Е и ацидофилус. Необходимо е лекарско наблюдение, когато тези добавки се приемат по време на бременност.
За добро здраве традиционно се препоръчва желязото. Но прекалено многото желязо може да се окаже опасно. Не бива да се приема допълнително желязо, ако изследванията не са показали, че има основание за това. За отбелязване е, че най-добрият източник на калций са пълноценните храни, особено листните зеленчуци. Ако е необходима добавка, най-леката за стомаха е калциевият цитрат, другите форми причиняват храносмилателни смущения или констипация.
На жените с депресия след раждане може да помогне витамин В6. Той възстановява хормоналния баланс, като повишава нивата на серотонина. Пациенти, които са приемали 28 дни след раждането витамин В6, не развиват депресия.

Билки
Съществуват много билки, помагащи за преодоляването на неразположенията, свързани с бременността. Листата от малина представляват чудесен тоник, успокояващ почти всички оплаквания. Той може да се приема свободно под формата на чай през цялата бременност. Чаят може да се комбинира с мента при сутрешното прилошаване. За облекчаване на контракциите през бременността може да се изпробва черен глог. Джинджифилът е едно най-добрите лекарства за предотвратяване на гаденето, особено ако е придружено от хранене на малки порции, от чист въздух и много почивка. Черната цимицифуга е древно женско лекарство, растящо в дълбоките тъмни гори на Източна Америка. Използвано е от бременните индианки за облекчаване на раждането и за намаляване на родилните болки. Когато се пие през последните три седмици от бременността, помага за разтваряне на шийката на матката и за свалянето на плода в малкия таз. Понякога билката се приема заедно със синя цимицифуга.
Билките, които трябва да се избягват, са горчиви (като хидрастис и полски джоджен), с антихистаминни свойства (ма хуан или корени от оша) и диуретични (бучу, хвощ или плодове от хвойна).

Упражнения
Много от бременните жени се чувстват добре при натоварване с леки спортни упражнения. Активността им зависи от това доколко активна е била жената преди настъпването на бременността. Така много от тях могат да повишат издръжливостта си. Изключение правят жените, чиито лекари ги съветват да не спортуват поради специфична загриженост за здравето им, като предизвикано от бременността високо кръвно налягане, чупливост на мембраните, нееластична шийка на матката, постоянно кървене през първите три месеца, предварителни контракции в началото на бременността и по-късно. Посъветвайте се с лекуващия си лекар, преди да пристъпите към упражненията.
Най-общо 60 минутни аеробични упражнения приблизително три пъти седмично са най-доброто, към което може да се стремите, въпреки че и по-кратките тренировки също са от полза. Ненатоварващите упражнения, като каране на колело и плуване, са най-добрите, защото свеждат до минимум риска от травми и оставят нивото на спортна подготовка до това преди настъпването на бременността.

Също така за препоръчване са и разтяганията, водещи до разтваряне на областта на малкия таз.
Някои предпазни мерки са избягването на стоенето прави за по-дълъг период от време и избягването на силно интензивните упражнения и рисковете от падане. Жените не трябва да стигат до положение да остават без дъх. След първите три месеца упражненията с главата надолу ограничават притока на кръв към бебето и също трябва да се избягват.

Техниката „Александър“
Преподавателите на техниката Александър целят възстановяването на свободата на движение при жените с допълнителни изисквания към бременността. Усвояването на начините за правилно навеждане, дишане и дори за правилна почивка може да намали болката и напрежението и да облекчи раждането. Промените могат да се увеличат по време на бременността и да повишат издръжливостта и общото здраве.

През време на сеансите бременната жена играе активна роля в терапията, докато преподавателят показва основно упражненията. Тя може да се научи да кляка като подготовка към раждането или да вдига предмети, без да напряга гърба си. Много от тези движения знаем още от детството си, но впоследствие сме ги забравили. Освен това преподавателят има друга важна роля. Като докосва пациентките си, той стимулира нервната система да отговаря по нов, по-ползотворен начин. След урока жените откриват, че движенията им са по-свободни и твърдят, че се чувстват по-леки.

Масаж
Майчиният масаж предизвиква отпускане, което има съществено значение за бъдещата майка и нероденото й дете. Той помага за стимулиране на лимфното оттичане на токсините и облекчава мускулните спазми, болките в гърба, схващанията, подуването на краката, разширените вени, хемороидите и задържането на течности. Масажът провокира хормонално равновесие и силна имунна система, както и понижена раздразнителност, смяна на настроенията и прегряване. Терапевтите, които разбират от масаж за бременни, знаят какъв натиск да окажат и го пригаждат към  всеки стадий. През първите три месеца допирът трябва да е нежен. Например синузитът може да се отблокира с помощта на лек натиск върху преградката на носа и челото и под веждите и скулите. През второто тримесечие масажът е по-дълбок и се използва за стимулиране на кръвообращението, повишава пластичността и намалява болките и спазмите. Специфичното фокусиране върху гръдната кост може да облекчи проблемите с дишането. През третото тримесечие работата се концентрира върху долната част на таза и опашната кост за намаляване на болката в гърба.

Преди раждането жената може да се научи да отпуска мускулите на перинеума си (областта между влагалището и ректума), които трябва да бъдат отпуснати по време на раждането. С отпускането на тази област се избягва нуждата от епизиотомия. Техниката включва самомасаж. С чисти ръце, натопени в затоплен витамин Е или растително масло, майката поставя палеца или показалеца си сантиметър по сантиметър до половината на дължината на влагалището си. Прилага се лек натиск нагоре и надолу, докато се предизвика загряване. Задържа се за няколко минути. Това упражнение се повтаря два пъти дневно.

По време на раждането някои акупресурни точки също могат да намалят болката и напрежението и да ускорят раждането. Една от техниките включва местене на палеца от опашната кост по гръбначния стълб, като се задържа на всяка точка по няколко секунди. Друга техника включва притискане на палеца по външната част на лопатките. Рефлексната точка за ускоряване на раждането се намира откъм вътрешната част на краката на около осем сантиметра над глезена. Друга подобна е точно под глезена откъм вътрешната му част (точка на матката) и върху външната част (точка на яйчниците) на стъпалото. Тези участъци се притискат за приблизително десет секунди.

В следродилния период масажът може да стимулира потока на кърмата и да помогне на матката да се върне в нормалното си състояние. Кръгообразното масажиране на корема, помага за изхвърлянето на кръвта с контракциите на матката, а масажът на гърдите с леко масло, последван от притискане на зърната с длан, помага на млечната жлеза да се оттича.
Масажът е полезен за подобряване на общото здраве по време и след бременността и за лечение на различни състояния, но съществуват периоди, в които не бива да се използва. Противопоказанията са вагинални кръвотечения, температура, болка в корема, едем, силно главоболие, замъглено виждане, излишен протеин, диабет, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и флебити.

Ароматотерапия
Употребата на ароматни масла самостоятелно или чрез масаж действа и на физическо, и на емоционално ниво. Ароматотерапевтите препоръчват за най-често срещаното страдание при бременните – хемороидите, пет капки кипарисово масло да се добавят към ваната. При проблеми със синусите опитайте евкалипт, добавен към охладител за въздух или към съд с топла вода. Разширени вени се лекуват с кипарисово и лимоново масло, добавени към лосион за тяло. Вените трябва да се мажат и сутрин, и вечер. Родилната депресия може да се подобри, като към ваната се добавят жасмин или градински чай.

Трябва да се използват само чисти масла. Много от тях можете да намерите в пазарната мрежа. Въпреки че повечето за безопасни, някои жени имат алергични реакции и за тях би била полезна консултацията с ароматотерапевт.

Хомеопатични лекове за следродилна депресия
За следродилната депресия обикновено се обвиняват хормоналните промени, но отчасти тя може да се дължи на пренебрегването на начина на живот, който жената е свикнала да води. Изведнъж жената престава да е център на внимание поради грижите към безпомощния нов човек. Тя може да няма опит в това отношение. И дори да има по-голямо дете, всяко новородено води до голяма промяна в семейството и в майчината отговорност. Умората също може да е причина за настъпването на следродилна депресия, която варира от тъга до сериозни, застрашаващи живота заболявания.
Жените, изпитващи депресия, трябва да са под лекарско наблюдение. В идеалния случай, макар че това далеч невинаги е обект на обществото ни, всички наскоро родили майки трябва да са облагодетелствани от семейна и съседска подпомагаща система.

Част от медицинското обслужване на майката може да се поеме от лекар хомеопат. Класическата хомеопатия предлага широка гама от лекарства за лечение на следродилна депресия. Хомеопатът провежда индивидуално лечение, съответстващо на конкретните симптоми. Лекарствата са сепия, натмур, игнация, арника, пулзатила, цимицифуга, каликарбоникум, фосформа киселина, кокулус и аурум металикум.

Друго нехомеопатично лечение е естественият прогестерон. Обикновено то започва един месец след раждане. Хранителните добавки, вземани под лекарско наблюдение, може да допринесат за положителна промяна.

Какво да се избягва?
Когато една жена е бременна, да избягва излагането на вредното въздействие на токсичните вещества, например намиращите се в боите за коса, в домакинските препарати, боите и техните изпарения, разтворителите, бензина, течностите за химическо почистване, консервантите на дървесина и в пестицидите. Радиацията от рентгеновите лъчи и други източници също трябва да се избягва, най-вече през първите три месеца от бременността. Не е необходимо да споменаваме, че трябва да се избягват и цигарите, алкохолът и някои наркотични лекарства.
Токсичната заобикаляща среда също е вредна. Негативно настроените хора и утежнените ситуации могат да причинят стрес. Бременните трябва да прекарват колкото е възможно повече време с хората, които обичат, и да се заобикалят с красота.

Преглед на леченията
Храненето с разнообразна екологично чиста храна, само когато сте гладни и на малки чести порции, с допълнително количество протеин е просто основно правило.
За препоръчване е водата да се пие само между храненията.
Фолиевата киселина и другите хранителни добавки, предписани от лекаря, са от важно значение.
Чаят от листата на малина може да помогне на жената да се чувства добре през бременността.
Специалните упражнения за бременни трябва да се базират на физическата активност на жената преди настъпване на бременността, така, както и някои специфични заболявания, появили се през бременността.
Техниката „Александър“ е метод за възстановяване на свободата на движения, необходима на жените да се справят с повишените изисквания на бременността.
Определени масажни техники са полезни при бременните.
Ароматотерапията облекчава специфични състояния.
Хомеопатичните лекарства и естественият прогестерон са два начина за справяне със следродилната депресия. Хранителните добавки също може да разрешат този проблем.

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.