Диспепсия или киселини в стомаха е повишено количество храносмилателни сокове в стомаха, сред които е и солната киселина. Тези сокове могат да се изкачат нагоре по хранопровода, причинявайки онова, което наричаме стомашни киселини и чувство на парене в гърлото.
Симптоми: Чувство на болка и киселини в стомаха. Понякога тази киселина се изкачва нагоре по хранопровода и води до силно чувство на дискомфорт и киселинност.
Ако това се случва често, може да се стигне до задържане на течности, което предразполага появата на артрит, главоболие, а зъбите стават изключително чувствителни към оцет и цитрусови плодове.
Причини: Диспепсията или киселините в стомаха често се дължат на проблеми с бъбреците или черния дроб. Киселините в стомаха се образуват и при неправилно смесване на храни или когато се консумират плодове или плодови сокове, след като сме яли месо или друга тежка храна. Плодовете ферментират бързо (за 30 мин.). Ако първо ядете месо, необходими са няколко часа то да се смели, като по този начин се пречи на плода да премине в тънките черва, за да бъде смлян. Така плодът ферментира в стомаха, което предизвиква Диспепсия (лошо храносмилане) и киселини.
Препоръчвано лечение:
Избягвайте: нервност и безпокойство, стрес, рафинирани брашно и захар, пипер, червено месо, аспирин, шоколад, алкохол, чай, кафе и газирани напитки.
1. Не преяждайте. „Дъвчете храната бавно“.
2. Взимайте големи дози чист Алое Вера гел. Този продукт неутрализира киселините и регулира нивата на рН.
3. Сок от люцерна или под формата на таблетки ежедневно. Люцерната помага срещу киселини в стомаха, благодарение на алкалния си състав. Ако желаете можете да я комбинирате с моркови, гуава или сок от ананас и малко мед.
4. Джинждифилът също помага за абсорбирането на киселините. Включете в диетата си храни с високо алкално съдържание, като фурми, печена царевица, папая и печени ябълки.
5. Сокът от картоф е много ефикасен срещу киселини е стомаха. (Настържете част от 1 картоф във вода, оставете да престои през нощта и го изпийте на следващия ден със сок Алое Вера).
6. Не лягайте веднага след като сте се нахранили, тъй като това ще накара стомашните сокове да се изкачат към хранопровода и гърлото. Ако все пак легнете, дръжте главата си леко повдигната. Не се препоръчва да си лягате да спите най-малко 2 часа, след като сте се нахранили.
7. Избягвайте продукти, които образуват киселини: напитки с кофеин, като кафе, чай, кола и др. Въздържайте се от консумация на люти чушки, черен пипер, какао, тестени храни (например tortillas – мексикански царевични питки), червени меса и макаронени изделия. Избягвайте газирните напитки, тъй като те издуват стомаха и долната част на хранопровода. Не пушете.
8. Въздържайте се от пържени и мазни храни.
9. Избягвайте стреса и безпокойството, които са едни от основните причини за лошо храносмилане, гастрит и язва.
10. Компресите със студена вода върху корема след ядене, помагат за облекчаване на дискомфорта.
Ако не се погрижите за този проблем, рискувате той да се превърне в стомашна язва.
11. Много важна забележка: Преди основното ядене, хапнете плод или изпийте някакъв сок, като изчакате известно време те да се смелят (30 мин.). Ако плодът бъде изяден след като сте се нахранили, той не може да се смели бързо, остава да ферментира в стомаха и причинява храносмилателни проблеми и киселини.
Предупреждение! Ако имате някои от следните симптоми, освен киселини: гадене, виене на свят, повръщане с кръв, болка в гръдния кош, разпростираща се към врата и ръцете, консултирайте се с вашия лекар.
Препоръчванa дневна дозировка за възрастни
Важни добавки:
1. Чист Алое Вера гел, лечебен, облекчава възпалението, неутрализира киселините.
2. Licorice, предпазва от образуване на язва в стомаха и дванадесетопръстника, много ефикасен.
3. Люцерна (има я в „Зелени поля“), с високо алкално съдържание.
Допълнителна помощ
4. Мултиминерали, калий, магнезий.
5. Витамин: А, Бета-каротин, съхранява и възстановява телесната тъкан.