Традиционни родопски ястия със сирене

пълнени доматиДомати, пълнени с гъби и сланина
Продукти: 600 гр. домати, 150 гр. гъби, 100 гр. сланина, 100 гр. кромид лук, 6 гр. магданоз.
Приготвяне: Издълбаваме доматите. Задушаваме лукът до златист цвят. Прибавят се сланината и гъбите. Всичко се задушава и накрая се прибавя месестата част на доматите. Слагат се подправките и пълнежът е готов. Пълнят се доматите, нареждат се в тава и се пекът във фурна.

 

 

 

сос със сметанаСос сметана

Продукти: 60 гр. брашно, 120 гр. олио, 450 гр. бульон, 450 гр. сметана (каймак), сол на вкус.
Приготвяне: Изпържва се брашното, залива се с бульона и се прибавя сметаната. Разбива се добре с тел.

 

 

 

попараПопара
Продукти: 500 гр. хляб „Добруджа“, 80 гр. краве масло, 150 гр. сирене, 50 гр. захар, 2 гр сол, 1 яйце.
Приготвяне: По-твърд хляб, надробен на ситно, се попарва в разтопено масло. Към него се прибавят натрошеното сирене, захарта и сол на вкус. Попарата се залива с вряла вода с разбито в нея яйце и се похлупва с капак 5-8 минути.

 

 

 

бито сиренеБито сирене
Битото сирене се приготвя от овче или краве мляко. Овчето мляко, загряно до 32 градуса С се подсирва с мая, приготвена от агнешко (телешко) сирище. След 30 минути то се избърква (разбива) добре с борилка (буталка) или се слага в мандраджийска каца за отделяне на маслото от суроватката. Суроватката се слага в казан на огън да се затопли до 35-40 градуса С, след това се отстранява от огъня и с дървена лопатка се върти в една и съща посока. Сиренето се прецежда с торбичка. Един – два дни се изцежда и тогава сиренето се нарязва, осолява се с морска сол, прибавя се и овча извара. Оставя се в каца или буркани за съхраняване. Бурканите се стерилизират.

 

яйца с прясно млякоЯйца бъркани с прясно мляко
Продукти: 500 гр. прясно мляко, 7 яйца, 50 гр. краве масло, 70 гр. сирене, сол на вкус.
Приготвяне: Към кипналото мляко се прибавят солта и маслото, накрая разбитите яйца със сиренето. Бъркаме още 5 минути до сгъстяване.

 

 

 

 

ушмарСиндирмьо (ушмар)
Ушмарът е типично овчарски специалитет. Това е сезонно ястие, много богато на мазнини и белтъчини. Поднася се на близки гости и в празнични дни като основно ястие. Ушар може да се приготви и с кашкавал вместо със сирене.
Продукти: прясно овче сирене 300 гр. 300 гр. овче масло, царевично брашно 150 гр. бяло брашно 150 гр. вода 0.5 л. сол на вкус.
Приготвяне: Към заврялата в тенджера вода се натрошава сирене, слагат се маслото и солта, прибавя се по малко от пресятото брашно и се бърка непрекъснато с дървена лъжица, докато сместа започне да се отлепя от тенджерата и маслото излезе на повърхността. Сервира се топъл.

 

серникИзвара (коластра)
Изварата се приготвя от току-що издоена крава през първия или втория ден след раждането на телето. Млякото се вари, докато се пресече, прецежда се и се получава извара. От нея може да се приготвят баници и други специалитети.
Изварата може да се сервира като супа или като основно ястие, като се прибави 1 л. прясно мляко. Затопля се със солта и се сервира с питка.
Серник – приготвя се от извара, краве масло, яйца и сол на вкус. Към разбитите яйца се прибавя изварата и разтопеното масло. Сместа се изсипва в тава и се пече в умерена фурна.

 

котмачКотмач
Котмачът е овчарски специалитет и се приготвя от овче мляко с малко сол, като се вари на слаб огън при постоянно бъркане, докато заври, но не да ври продължително.
Приготвя се през август, когато тревата пресъхне и овчето мляко е по-гъсто. Тогава е и краят на лактационния период на овцете. През другото време на годината котмачът не става.
Котмачът става най-хубав, ако се налее студен в агнешка кожа, остригана от вълната, изчистена и изпрана със сапун много добре, и се завърже плътно. Кожата отвън се посолява със сол, за да не я кацат мухи и се окачва на проветриво сенчесто място да се цеди. Щом започне да избива водата върху кожата, периодично се почиства с нож. Този процес продължава един два месеца. Готовият добре изцеден котмач, трябва да има гъстотата на сирене „крема“. Консумира се като мезе или закуска.

 

овченикОвченик
На 1 л. овче мляко (доено през август) се слага 18 гр. сол и се поставя на тих огън, като непрекъснато се бърка до завиране. Щом се сгъсти снема се от огъня, оставя се да изстине и се консумира.

 

 

 

брано млякоБрано мляко
Браното мляко се получава от овче кисело мляко, прецедено през тензух. Овчето мляко се сварява, охлажда се до 39 градуса С, прибавя се подквасата и се оставя 24 часа да престои. Прецежда се през торбичка от плат (тензух). Цеденето продължава най-малко 24 часа, докато спе да капе суроватката. Изцеденото мляко се сипва в дървено каче и през 7-8 часа се бърка. То започва да ферментира, което трае 1 седмица. Като спре ферментацията се заглажда отгоре с лъжица и се залива с разтопено масло, така че да покрие млякото добре. Това мляко може да се съхранява до 6 месеца на тъмно, хладно и проветриво място.

 

 

извара от кисело млякоИзвара от кисело мляко
Свареното прясно мляко се охлажда до 40 градуса С, поставя се подквасата, разбърква се леко и се оставя 3 часа на стайна температура, след което се охлажда 24 часа в хладилник. Подквасеното мляко се разбива с буталка до отделяне на маслото. Останалата част (без маслото), се прави на извара. Тази извара е много полезна за пълни хора, за болни от захарна болест и за хора с болен черен дроб. Употребява се до 24 часа след приготвянето и. За да се запази по-дълго, осолява се и се поставя в хладилник.

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.