Пита на топчета с плънка „Изненада“

Тази много лесна и вкусна пита на топчета съм кръстила така, защото всяко топче може да е с различна плънка и да разберете каква е тя, едва когато отхапете от него. Разбира се може плънката да е еднаква във всяко топче – това зависи от предпочитанията ви и продуктите с които разполагате. Много е вкусна и се хапва даже и от капризния ми син и то с удоволствие. Тъй като той не яде страшно много неща, то на него правя плънка, която обича, а на нас, такава каквато ние харесваме. Топчетата с неговата плънка си хапва „капризчо“, останалите ние. Е, налага се да поразчупя всяко топченце преди да му го дам, за да видя дали не е от нашите. Така хем ние сме доволни, че не се налага да се съобразяваме единствено с него, хем той. Абе……хем вълка сит, хем агнето цяло! И така, ето ви и рецептата:

пита на топчета

Продукти за тестото: 1 ч.ч. прясно мляко, 1/2 ч.ч. вода, 4 с.л. кисело мляко, 2/3 кубче мая, 1 яйце, 1 ч.л. захар, 1 равна ч.л. сол, щипка сода бикарбонат, 4 с,л. олио, брашно.

Плънка-вариант 1: натрошено сирене, настърган или нарязан на ситно кашкавал, 1 яйце

Объркайте всичко заедно. Може по желание да сложите в сместа малко чубрица и щипка чесън на прах. Получава се много вкусна и ароматна плънка

Плънка-вариант 2: нарязан на кубчета кренвирш, нарязана на кубчета шунка, нарязан на кубчета кашкавал, 2-3 с.л. доматено пюре, лютеница или кетчуп

В тази смес може да добавите и нарязани на ситно маслини или кисели краставички. Разбира се всеки от продуктите може да замените с друг или просто да го пропуснете. Всичко е въпрос на вкус, предпочитания и наличност. Може да ползвате и колбас или термично обработено до готовност месце – нарязано на ситно. Кашкавала може да замените със сиренце, както и да добавите някаква подправка по ваш вкус. Аз избягвам на този етап да слагам подправки, защото предстои да се потапя всяко топченце в мазнина с подправки.

Плънка-вариант 3: 1 голяма глава кромид лук нарязан на тънки ивички, 5-6 гъби нарязани на ситно, 2-3 с.л. доматено пюре, кетчуп или лютеница, щипка сол, щипка черен пипер, нарязан на кубчета кашкавал, нарязан на кубчета кренвирш, шунка, месце или каквото имате, 3-4 с.л. олио

пита на топчета

Запържете лука като бъркате често, добавете гъбите и запържете и тях. Налейте 1 к.ч. вода, намалете силата на котлона и задушете до пълното омекване на лука и извиране на водата. Добавете доматеното пюре и колбаса, объркайте и свалете от огъня. Посолете и сложете черния пиперм както и кашкавала. Объркайте и оставете да изстине напълно. В тази смес след като свалите от огъня също може да добавите нарязани маслини или кисели краставички. В плънката може още по време на пърженето да сложите и червена чушка или печена такава.

Разнообразието от плънки е голямо и те са толкова, колкото и кулинарите, които ги приготвят. Не споменавам количеството на продуктите и ги оставям на вашата преценка, тъй като то зависи от това дали всички топчета ще пълните с една и съща плънка или ще ползвате различни. Единственото важно за плънката е тя да е студена и да не е водниста, защото това ще възпрепятства печенето и питата може да остане теклява. Може да сложите и спанак или други зеленийки, изобщо каквото ви харесва.

За овалване на топчетата: 1 1/2 к.ч. олио, 2 с.л. босилек, риган или чубрица, щипка сол самардала или шарена сол

Тук също може да импровизирате. Олиото ако желаете заменете с разтопено масло. Подправките също може да са различни от тези, които ви предлагам според вкуса ви – аз ползвам смес от малко чубрица и повече босилек. Ако искате добавете и малко чесън на прах или смачкан пресен. Получава се по-пикантен, но много вкусен резултат. Ако не обичате подправки, може да не ползвате такива, но потапянето на топчетата в мазнина е задължително. В противен случай ще се слепят и няма да се отделят.

Приготвяне на питата: Смесете водата и прясното мляко и ги затоплете. Разтворете вътре маята. Разбийте яйцето, добавете към него киселото мляко със содата бикарбонат. Сложете и захарта и солта. Прибавете млякото с маята и водата, олиото и замесете с пресятото брашно меко тесто като за хляб. Тестото не трябва да е твърдо, но все пак да не лепи по ръцете. Оформете от тестото топчета с големината на орех, намажете ги леко с мазнина, за да не хващат коричка и ги оставете да втасат лекичко (да увеличат обема си леко). След това намажете с мазнина тавичка или кексова форма. Разплескайте на питка в дланта си едно топче, сложете плънка и съберете краищата. Оформете отново на топче и го потопете в сместа от олио и подправки. Сложете във формата или тавата. Така направете с всички топчета. Ако ползвате кексова форма, то ги слагайте небрежно на 2-3 реда – след втасването, те ще запълнят формата и ще си намерят мястото. Ако ползвате 2 или 3 вида плънка, то редувайте топчетата с различна плънка. Не подреждайте едно до друго топчета с една и съща плънка, за да има изненада когато си ги хапвате. Единствено ако има капризи като моя син, които не ядат куп неща и за тях сте направили с определена плънка, може да ги подредите едно до друго и да ги отбележите, за да знаете кои са. Това ще стане по-лесно ако печете питата в тава, иначе ще се наложи първо да разчупите топченцето преди да го дадете на въпросния „капризчо“. За пълнеж може дори да не правите плънка, а да слагате парченца сиренце, кашкавал или колбас, но при смесването на вкусовете, резултатът е наистина много по-добър, пък и не е кой знае какво да се нарежат на кубчета продуктите и да се объркат. След като сте сложили пълнеж на всяко топче и сте ги подредили в тавата или формата, то ги оставете да втасат на топло и да увеличат обема си. На този етап изплува доста олио в което сме потапяли топчетата, но това да не ви притеснява. При печенето питата си поема мазнината и изобщо не е мазна при консумацията. След като втаса, то печете питата в предварително загрята на 200 градуса фурна до златисто около 35-40 минути. Времето е строго индивидуално и зависи от фурната която имате. Всяка домакиня си познава добре котлоните, фурната и останалите уреди. Ако мислите, че питата още е сурова, но отгоре се е зачервила, то сложете върху нея лист алуминиево фолио, което да я предпази от изгаряне. След като е готова, извадете тавата, покрийте я с лист хартия и задушете с чиста хавлия или кърпа. След като я задушите, ако сте пекли в кексова форма, както направих аз, то извадете питата като я обърнете обратно. Излиза много лесно от формата, особено ако е с незалепващо покритие. Това, което следва е да се насладите на резултата. Да ви е сладко!

Научете как да приготвите пита на топчета!

Автор: Елена Иванова

 

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.