Идеята за оформянето на тази пита видях в интернет. Впечатли ме с лесната си направа и страхотен ефект. Тестото си е мое – използвах само идеята за оформлението, но сега не мога да открия сайта, за да посоча източник. Получи се страхотна пита – и на вкус и
на външен вид. Аз я направих солена, но може да бъде и сладка, като се ползва козуначено или друго сладникаво тесто, поръси се със захар или се намаже с мед….изобщо варианти много според фантазията ви. Солен вариант може да направите и като добавите в тестото сирене, кашкавал или любимите си подправки. Може да използвате и друго свое любимо тесто с мая за хляб. Сега ще ви покажа тук тази разкошна пита. Опитайте я – заслужава си!
Продукти: 350 мл. топло прясно мляко или смес от вода и мляко, 4 с.л. кисело мляко + щипка сода бикарбонат, малко повече от половин кубче мая за хляб, 5 с.л. олио, 1 пълна с.л. захар, 1 пълна ч.л. сол, брашно около 800 гр, 1 яйце за намазване и по-желание 1 яйце в тестото за разкош, допълнително олио за намазване
Приготвяне на Пита Хризантема:
В топлото (не горещо) мляко добавете и разтворете маята. Прибавете олиото, солта, захарта и киселото мляко със содата. Ако ще слагате яйце в тестото, то сега е момента да го добавите. Започнете да прибавяте брашното и да бъркате. Когато бъркането стане трудно, то започнете да месите с ръце. Това става най-лесно направо на масата или плота. Добавяйте брашно и месете, докато получите тесто, малко по-твърдо от тестото за хляб. Ако оставите тестото меко, то оформянето на питата ще ви е трудно и ще се разлее прекалено при втасването и печенето. Месете добре до получаването на гладко тесто, което при разрез с нож е образувало шупли във вътрешността. Намажете леко тестото с мазнина и оставете покрито на топло местенце леко да втаса. Не е нужно да втасва прекалено, защото ще втасва и втори път. Просто тестенцето трябва да се отпусне, за да стане по-лесно за работа. След като тестото се е понадигнало го разделете на 4-5 части. От едната оформете топка и разточете кора с диаметър около 25-27 см и дебелина 0,5 – 1 см. Набрашнявайте плота или масата леко преди разточването на всяка част от тестото, за да не залепне. Сложете кората в тава с хартия за печене или намазана с мазнина и поръсена с брашно. Хубаво би било да ползвате тава с голям диаметър. При всички случаи диаметъра на тавата трябва да бъде по-голям от диаметъра на питата, за да не опират краищата на питата в стените на тавата. Аз ползвам тавата, която е към печката и е голяма, квадратна и с много ниски стени. В нея се получава идеално.
Та….преместете разточената кора в тавата и оформете на хубав правилен кръг. Вземете друго парче тесто и оформете фитил с диаметър около 5 см После фитила разточете на правоъгълно парче с дебелина около 0,5 см и ширина около 10 см. Дължината няма значение. Поръсете леко цялото парче с брашно и разнесете с ръка. Това е важно, за да не се залепят двете части след прегъването, което след малко ще направим. С остър нож направете по цялата дължина на парчето успоредни напречни разрези през около 2 см. Разрезите не трябва да стигат до края на парчето, а на около 2,5 см от края. Прегънете парчето по цялата му дължина на 2, изравнете внимателно краищата, притиснете внимателно с пръсти, за да се залепят краищата на 2-те части и с нож изрежете ненужното. Пренесете тестото върху кората в тавата и го поставете по края (по обиколката на кръга), като по-голямата част от лентата е върху кората и само малка част от прегънатия край излиза извън кората (основата). Ако приготвената лента не е достатъчна за цялата обиколка, то не се притеснявайте. Оформете фитил и съответно правоъгълник и от следващата топка тесто и продължете по същия начин. Довършете този външен кръг с част от лентата и започнете да подреждате още един вътрешен кръг, като нарязаната част от лентата трябва да застъпва външната лента (тази, която направихме по обиколката на кръга), но не трябва разбира се да я покрива изцяло. Така завършваме и този кръг и започваме още един вътрешен, и така…..докато се запълни цялата основа. Трудничко е за обяснение и едва ли схванахте каквото и да било, но затова и прилагам снимки. От тях всичко ще ви се изясни и ще разберете колко е елементарно. След поставянето на всяка лента, обръщайте с леко завъртане и подреждайте листенцата на хризантемата едно по едно, за да се получи по-добър ефект. Като завършек в центъра поставете едно топче от тесто. Оставете питата на топло място да втаса около 20-30 мин. Ако е нужно я поставете в леко затоплена фурна. Следете да не превтаса, за да не се разлее и загуби формата си. При печенето, питата ще продължи да бухва още малко. Щом е готова за печене, намажете внимателно питата със смес от 1 жълтък, няколко капки олио и 1- с.л прясно мляко. По желание поръсете леко с някакви семена (напр. мак, сусам или смес) и печете в предварително загрята на 200 градуса фурна около 30 минути до златисто. Ако питата се зачерви достатъчно преди да се е изпекла напълно, то я покрийте с лист алуминиево фолио, за да не изгори. Извадете питата и я задушете с чиста кърпа. Ако я правите сладка, сега е момента да я намажете с мед, докато е още гореща. Е, вече имате красива, впечатляваща и много вкусна пита, която ще ви е жал да разчупите. Да ви е сладко!
Автор: Елена Иванова