Паниран зелен фасул

Лятото е сезонът на пресните плодове и зеленчуци, които се намират в изобилие. Затова и сега ще ви предложа една рецепта за паниран зелен фасул, която може да се приготви между другото не само през лятото, когато той е пресен, но и през зимата със замразен или консервиран. Зеленият фасул е на почит в нашето семейство, а аз го обожавам. Ползвала съм го обаче винаги сготвен на яхния, гювеч, като салата и др. подобни. Когато преди години чух за паниран фасул, то се намръщих скептично и мина много време, докато го пробвам един ден ей така просто от скука, пък и да употребя останалия ми зелен фасул. Подобно беше положението и с панирания карфиол, който сега всички боготворим. Е……останах много приятно изненадана от пробата, даже очарована. Оказа се невероятна вкусотия. Особено в комбинация с чесново-млечен сос….ммммммм. Да си оближеш пръстите направо! Иска се само малко търпение за панирането, но фасулчетата се пържат бързо, така че не е проблем. Аз съм нервак по природа и висенето около котлона не ми е любимо, но пърженето на фасула не ме изнервя – даже напротив. За отрицателно време се пълни една купа. Казвам това за тези, които преди да са пробвали са се отказали, смятайки, че е много досадно и времеемко да се пържат шушулките една по една. Единственото нещо, което ми е неприятно е, че малко пръска, но ако ползвате по-дълбок съд за пържене, това няма да е проблем. Поради пърженето, това ястие не е от особено здравословните и диетични, но от време на време можем да си доставим това удоволствие. Тези, които са все още скептично настроени, нека пробват с по-малко количество. Запрятайте ръкави и действайте!

паниран зелен фасул

Паниран зелен фасул

Продукти: Около 500 гр. зелен фасул, 2 яйца, около 200 мл. бира, сол на вкус, щипка черен пипер, джоджен също на вкус, 1 к.л чесън на прах или 1-2 скилидки намачкан чесън, брашно, мазнина за пържене

Приготвяне: Тук ще уточня, че фасулът който ползвате може да бъде и зелен и жълт – кой какъвто предпочита. Аз обичам повече жълтия, но и зеления се получава превъзходно. Задължително е обаче бобовите шушулки да са млади и да нямат конци (лико), защото в противен случай консумацията не е много приятна. Сложете в тенджера повечко вода да заври и прибавете към врящата вода почистения и измит фасул. Варете за кратко – не повече от 10 мин., за да не се разкашка фасула. Изсипете в гевгир и изцедете добре. Докато това се случва, можете да си приготвите панировката по следният начин. Отделете жълтъците от белтъците. Разбийте жълтъците, бирата, солта, джоджена, чесъна и черния пипер. Добавете брашно и разбийте много добре, за да няма бучки. Трябва да получите гъста каша (по-гъста от кексово тесто). Към това тесто прибавете разбитите на сняг белтъци и разбъркайте внимателно с лъжица до поемането на белтъците, но не повече, за да остане панировката пухкава. Загрейте добре повечко мазнина, потапяйте фасулчетата едно по едно и пържете до златисто и от двете страни. Готовите фасулчета можете да подредите върху кухненска хартия или салфетки, за да се отдели излишната мазнина. Поднесете с млечно-чеснов сос или салата. Да ви е сладко!

АВТОР:ЕЛЕНА ИВАНОВА

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.