Грис халва

Грис халва – не ми е от любимите десерти и това е! Не я обичам още от детската градина, където ме принуждаваха да я ям. Оттам съм намразила всичко, което е направено от грис, както и някои други неща. Това обаче не е причина да не я правя, понеже в къщи си я хапват. Казват, че е много хубава и честно казано съм я опитвала. Абе да си призная, на вкус е много добре, просто на мен не ми харесва зърнестата и консистенция. Споменах вече откъде идва непоносимостта ми към нея, но ако я опитам още няколко пъти, може да ми стане и любима, което не знам дали ще е много добре. Ето моята рецепта за грис халва.

грис халва

Грис халва

 

Продукти за грис халва:

250 гр. пшеничен грис, 100 гр. краве масло, 300 гр. захар, 700 мл. вода, 1 чаена лъжичка канела (равна).

Приготвяне: Пшеничния грис се запържва в кравето масло докато стане леко златист на цвят. Бъркайте непрекъснато, за да се промени цвета на гриса равномерно и да не става на бучки. Е, те са неизбежни на този етап, но нека това не Ви безпокои. Отделно преди това се смесват и слагат да заврат водата, захарта и канелата. Запърженият грис се залива с врящия сироп и се оставя да поври 2-3 мин. като се бърка непрекъснато. Наливайте сиропа на струйка и бъркайте енергично. Хубаво е да се ползва тиган достатъчно голям и с незалепващо покритие, за да не си вгорчите живота, вместо да го подсладите. Отмества се от котлона тигана със врялата смес за грис халва, похлупва се добре и се оставя да се задуши. Докато е още топла сместа обаче се прехвърля в съд (тава или форма), в който ще се оформи. Тавичката или формата трябва да са добре намазани с масло или олио. Притиска се и се заглажда добре. След като изстине и се стегне напълно се нарязва на парчета и се поръсва с пудра захар (може и с счукани или смлени ядки).
Забележка: По желание по време на варенето на гриса може да се добавят вътре ядки, стафиди или  друг аромат по желание. Заедно с канелата или без нея (ако не я обичате), можете да добавите ванилия и настъргана лимонова кора или есенция. Може при варенето на сиропа част от захарта леко да се карамелизира. Тогава и грис халвата ще има леко карамелен вкус. Друг вариант е да се ароматизира с малко розова вода (типична за турската и изобщо за кухнята от арабския свят) или друг аромат по желание, но тогава не се слага канела, тъй като тя подтиска другите аромати. Можете да оформите грис халвата и в отделни купички, например за крем карамел или силиконови формички за мъфини, като след пълното изстиване купичките или формичките се обръщат, халвата се вади и се поръсва с пудра захар, ядки, кокосови стърготини и др. по желание. Може да се полее с малко мед, шоколад, да се гарнира с подходящо сладко и т.н. Оформяйки я в купички, грис халвата можете да направите и с плънка по средата, като напълните купичката до средата, сложите плънка (ядки, любимо сладко, сушени плодове накиснати в малко ром, дори крем или шоколад и др.) и допълните купичката до горе. Плънката слагайте в центъра. Нека не стига до стените на купичката, за да може грис халвата да я обхване и да я затвори в центъра на купичката. Това става много лесно, особено ако грис халвата е леко поизстинала, понеже лесно се оформя дупка в средата, стига да е достатъчно гъста. Можете да придадете и шоколадов вкус на грис халвата, като в сиропа добавите 2-3 с.л. хубаво какао. Добре разбъркайте сиропа в този случай или най-добре го прецедете, за да няма бучки от какаото. Изобщо и при направата на една обикновена грис халва, всеки може да прояви въображение и да импровизира.

Тук ще обобщя: 

В сиропа можете освен захар, вода и канела да добавите: 

1. Какао за шоколадов вкус (вижте в рецептата по-горе).

2. Можете да карамелизирате 4-5 с.л. от захарта и тогава да добавите водата, останалата захар и канелата, за да добие грис халвата карамелен вкус.

3. Канелата може да я пропуснете ако не я обичате и да я замените или да добавите с нея ванилия, лимон или др. подходяща Ваша любима подправка.

4. Грис халвата можете да ароматизирате и с розова вода за сладкиши, но тогава не слагайте други подправки, защото ще удият нежния и аромат. Сложете розовата вода не в сиропа (ще се изпари аромата и бързо), а в готовата и сварена грис халва, непосредствено след свалянето и от котлона. разбъркайте много добре и похлупете да се задуши, както съм описала по-горе в рецептата. 

5. Грис халвата можете да направите дори с меден вкус, който се връзва идеално с вкуса на канела. Добавете меда обаче след сваляне на грис-халвата от котлона. Както знаем, при термична обработка меда губи ценните си свойства. Е, тук на тях няма да разчитаме, понеже дори добавен след свалянето на гриса от котлона, меда ще попадне в доста гореща среда, но…..с лечебна цел ще го ползваме в други рецепти. Тук ще разчитаме основно на вкуса му. Все пак добавете го преди задушаването, за да не попада в сместа докато е още на котлона. 

При грис халвата към края на варенето можете да добавите запечени предварително орехи, други ядки или нарязани сушени плодове.

Грис халвата можете да оформите в индивидуални куппички или др. форми и да сложите плънка (описала съм го по-горе в рецептата).

За гарниране на грис халвата при сервиране можете да ползвате:

1. Ароматизирана с ванилия или канела пудра захар

2. Кокосови стърготини

3. Любимо сладко

4. Сушени плодове

5. Можете да полеете с мед, шоколад, карамел или плодов топинг…..

Изобщо варианти много според вкуса, предпочитанията и фантазията Ви.

Ето, че една обикновена грис халва, може всеки път да бъде различна и неповторима, стига човек да има желание и импровизаторски дух. Класиката си остава от грис, масло, захар, вода и канела, но….винаги можем да я разнообразим!

Да Ви е сладко!

 

Автор: Елена Иванова

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.