Трицветна пита

Има дни в които ме сърбят ръцете да забъркам нещо и главата ми не ражда какво да е то. Из нета напоследък се вихри едно месене на пити, та пушек се вдига. Да не остана по-назад и аз, пък и защото скоро май не бях месила точно пита, реших да спретна една ей така без повод. И понеже все искам да е нещо различно, изведнъж ме осени идеята да е цветна. Първоначално реших да е в бяло, зелено и червено, но понеже бях видяла идея за оцветяване на тестото в жълто с куркума, та реших да пробвам и питата стана в жълто, зелено и червено. Още тук искам да спомена, че не съм привърженик на оцветяването с бои и търся натурални варианти. Реших да направя червеното (то не е баш червено) с доматено пюре и червен пипер. За зелено единственото, което ми хрумна е да ползвам магданоз, понеже само това имах под ръка. Всичко се получи добре до момента до който почнах да оформям питата (те се получиха 2 от това тесто). Тъкмо извадих тестото на масата и…..на вратата се звънна. Дойде една приятелка и аз трябваше да претупам питите буквално за 10 минути, за да и обърна внимание. На всичко отгоре времето беше адски горещо и тестото втасваше буквално в ръцете ми. Е, нищо….следващият път се надявам да имам повече време и да ги направя според първоначалната си идея, която този път не можах да реализирам. Ето и какво и как забърках.

шарена пита

Цветна пита

Продукти: Тук ще отбележа, че трите цвята тесто замесих отделно. Общо за цялото количество необходимите продукти са: около 600 мл. прясно мляко, 4 яйца (едното за намазване), 1 кубче мая за хляб, 15 с.л. олио, 9 с.л. кисело мляко + 3 щипки сода бикарбонат, 3 ч.л. сол, 3 с.л. захар, 1 к.л куркума, 2 с.л. доматено пюре, 1 ч.л. червен пипер, 2/3 връзка магданоз, др. подправки по избор и желание, около 1,2 – 1,5 кг. брашно, олио за намазване

За жълтото тесто: 1 ч.ч. топло прясно мляко (около 180-200 мл.), 3 с.л. кисело мляко + щипка сода бикарбонат, 1 яйце, 1 ч.л. сол., 1 с.л. захар, 5 с.л. олио, 1/3 кубче прясна мая (около 13-15гр.), 1 пълна к.л куркума, брашно около 400-500 гр. до меко тесто

Маята размийте в топлото мляко. В купа сложете киселото мляко със содата, яйцето, солта, захарта, олиото, куркумата и разбъркайте. Прибавете прясното мляко с маята и отново разбъркайте. Започнете да прибавяте брашното и да бъркате докато сместа стане много гъста. След като вече е невъзможно да бъркате, то започнете да месите като прибавяте постепенно от брашното до получаване на меко тесто, което обаче не лепи. Ако искате шарките на питата ви да са ясни и отчетливи, то тестото е хубаво да е една идея по-твърдо. В противен случай при втасването се разлива и фигурите и шарките се загубват. Дългото и енергично месене е ключово за вкуса и пухкавостта на питата. Затова месете дълго, докато получите гладко тесто. За по-бърз резултат можете да ударите 50-100 пъти тестото в масата. Това много помага. За да си спестите този тежък труд, можете да замесите тестото в един вълшебен кухненски електроуред – хлебопекарната. Спазвайте правилата за месене на тесто в тази прекрасна машинка. Ако искате резултата да е още по-прекрасен, то предварително забъркайте маята с малко мляко, щипка захар и брашно до рядка каша, която оставете да шупне и утрои обема си и чак тогава замесете тестото. Хубаво е и брашното да е пресято, за да се вкара повече въздух в него, както и продуктите да са със стайна температура. Това са все правила за успешно месене на тесто с мая, но и да нарушите някое от тях, няма да е фатално – казвам го от собствен опит. Намажете готовата топка тесто с олио и оставете в купа да втаса леко. Да не мислите, че сте приключили с изнурителното месене? О, нееее! Ами червеното тесто? Ами зеленото? Е, хубавите работи стават бавно и както са казали хората: „Сухо дупе риба не яде“. Така че…..хайде на червеното тесто.

За червеното тесто: За червеното тесто са ви необходими абсолютно същите продукти, като куркумата заменете с 2 с.л доматено пюре и 1 ч.л. червен пипер. Можете да добавите и др. подправки по ваш вкус, но аз не го направих. Спазете всички описани по-горе процедури и накрая ще имате топка червено тесто. Е, по-скоро е орнжево, но да приемем, че е червено. Видя му се края на месенето. Остана зеленото тесто.

За зеленото тесто: Тук се позачудих какво да правя, но то избор нямах, тъй като в хладилника имах само 1 зелено нещо и то беше връзка магданоз. Нарязах около 2/3 от връзката магданоз на ситно и го сложих в блендера. Сипах 4-5 с.л олио и съвсем малко прясно мляко от количеството необходимо за замесване на тестото. Пасирах до гладка зелена смес. Продуктите за самото зелено тесто са същите като за бялото и червеното, като в тестото олио не слагам, понеже сме сложили в магданозената смес. Прясното мляко, което трябва да добавите е останалото в чашата, защото една малка част сме сложили при пасирането на магданоза. Всичко останало е същото, като разбира се тук не слагаме нито куркума, нито доматено пюре или червен пипер. В това тесто обаче аз добавих за аромат малко босилек и чесън на прах. Получи се много приятен вкус и аромат. Ако искате сложете и вие, ако не искате – не слагайте или заменете с други подправки по избор. За зелен цвят можете да пасирате друг зелен зеленчук или подправка, но с магданоза ми се получи добре. Всичко останало по замесването на зеленото тесто е същото като при червеното и жълтото. Ето – готови сме. Замесените три топки тесто намажете с олио и оставете да втасат, но не прекалено.

Тук ще отбележа, че можете да ползвате всяко друго ваше любимо тесто за пити, което да оцветите по посочените начини. Прясното мляко изцяло или частично можете да замените с вода или лимонада например. Яйцата не са задължителни, но питата е по-вкусна с тях.

Оформяне на питата: Питата можете да оформите по всякакъв начин, като е хубаво да има три различни пласта (по един от всеки цвят). От това количество тесто аз направих 2 пити. Както вече споменах, наложи се да действам светкавично и не реализирах първоначалния си замисъл. За едната пита просто разточих по една кора от всеки цвят, наложих една върху друга, като намазах между корите с олио. Нарязах на триъгълници и всеки навих на кифличка. Наредих в тавата, оставих да втаса, намазах с разбит жълтък с малко олио и мляко и пекох в предварително загрята на 200 градуса фурна, като след 10-тата минута намалих на 180. След като питата се зачерви леко, сложих отгоре лист алуминиево фолио, за да не се зачерви прекалено и цветовете съвсем да се загубят. След изваждането, завих с чиста кърпа да се задуши.

Другата пита направих като разточих отново 3 кори с различен цвят, наложих една върху друга като намазах с олио между тях. Навих на стегнато руло. Рулото разрязах по цялата дължина на 2. Двете половини обърнах с разрязаната част нагоре. Сплетох 2-те части като се старая разрязана им част да е винаги видима. Завих на охлюв и сложих в дълбока тавичка застелена с намазана хартия за печене. Следва втасване на топло до удвояване на обема, печене в загрята фурна и…..всичко, което съм описала по-горе при направата на първата пита. Изобщо оформянето е изцяло във вашите ръце и фантазия. Аз бях принудена да действам по възможно най-бързия начин. Това е! Сега остава само да разчупите питата и да гледате удивените лица на околните, които се чудят това пита ли е, сладкиш ли, кекс ли, торта ли….??? Цветовете и ефектите от тях са страхотни. И всичко това без намесата на бои. Да ви е сладко!

Автор: Елена Иванова

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.