Постни ястия

Постните ястия се явяват отделен голям раздел от кулинарията. Те представляват една разнообразна, пъстроцветна, необятна и много полезна палитра от вкусове, цветове, различни кулинарни техники и комбинации. Освен че са много вкусни, те са едни от най-полезните имайки предвид продуктите, които се влагат. Ако те са и домашно отгледани в двора на баба……то насладата е пълна. Привържениците на месото може би сега се подхилват скептично, но с тях нямам намерение да споря и ще им кажа, че нямат място тук. Да отиват в раздела за месни ястия. От това само ще изгубят, защото така и няма да разберат колко много изпущат. Че какво е живота без макар и не толкова здравословните пържени картофки и тиквички? Ами чушките бюрек и миш-машите? А всичките зеленчукови яхнийки, огретени, гювечи, мусаки и супи, боб, леща, грах и т.н. и т.н. – разнообразието е безкрайно. Какво ще кажете за тях? Аз поне ги обожавам. Давам какво ли не за една прясна обикновена доматена манджичка с чушки или пък за гювеч. А пълнените чушки със сирене и яйце са ми толкова любими, че……и сега започвам да преглъщам само като си ги представя. Тук по крайностите като веган кухнята няма да залитам, защото сиренето, яйцата, млякото и кашкавала ще присъстват в рецептите. Казано накратко: който обича постни ястия да заповяда, който не обича – не знае какво губи и може да намери рецепти за неговия вкус в другите страници на кулинарния ни раздел. Изберете своята рецепта от раздела с постни ястия и да ви е вкусно!

тиквички и постни ястия

Бюрек от тиквички

Бюрек от тиквички

Продукти: 3-4 тиквички (еднакви по размер – не много дълги и по-дебелички), сирене около 250 гр. 4 яйца, олио за пържене, сол, черен пипер, магданоз или копър, брашно, галета.

Приготвяне: Кората на тиквичките се остъргва (не се бели) и се нарязват по дължина на резени с дебелина 1 см. Посоляват се и се оставят поне 1/2 час да се отцедят. Потапят се един по един резените в брашно и се пържат в сгорещеното олио до златисто. След като се извадят от мазнината се поставят върху салфетка, за да се отстрани излишната мазнина. Не трябва да се задушават. Прави се плънка от сиренето, 1 яйце, щипка черен пипер и магданоз или копър по желание. По дължината на половината тиквички се слага от плънката като не се прекалява, защото трябва да могат да се похлупят добре с останалата половина от тиквичките. Притискат се добре бюреците и се панират първо в брашно, после в разбитите добре яйца и накрая в галета. През това време се загрява добре олио и бюреците се пържат внимателно от двете страни до златисто. Ако искаме бюреците да са хрупкави ги оставяме на галета накрая. Ако искаме да са по-пухкави след галетата, преди да ги поставим в тигана ги потапяме отново в яйце. Поднасяме с таратор или кисело мляко и чесън.

Паниран кашкавал

Паниран кашкавал

Паниран кашкавал
Продукти: 500 гр. кашкавал, 2-3 яйца, брашно, мазнина за пържене.

Приготвяне: За да няма проблеми при пърженето и за да не изтече кашкавала трябва да изберете хубав стегнат кашкавал, който се нарязва на парчета с дебелина около 1 см. и се слага в студена вода за около 10 мин. След това се овалва много добре в брашно, подрежда се в чиния (парчетата не трябва да се слагат едно върху друго) и се слага във фризера за 15-20 мин. (ако нямате фризер го сложете в хладилника за около 30-40 мин.) Така добрия резултат е гарантиран. Загрява се много добре мазнината в която ще се пържи (олио например), като тя трябва да е повечко, за да плуват парчетата при пърженето. През това време се разбиват много добре яйцата и след като мазнината е добре загрята парчетата кашкавал се потапят в разбитото яйце и се пържат до златисто от двете страни, като при обръщането и ваденето не трябва да се набождат, за да не изтече кашкавала. За целта не е желателно да се използва вилица, а щипка. Ако искаме по-хрупкава коричка след потапянето в яйцето всяко парче може да се потопи и в галета. След като се извади всяко парче се поставя върху салфетка която да попие мазнината и кашкавала да не е много мазен. Сервира се със салата според вкуса и сезона.

Зеленчуци със сос

Зеленчуци със сос

Зеленчуци със сос
Продукти: 450 гр. изчистени моркови, 200 гр. брюкселско зеле, 200 гр. бакла, 300 гр. кромид лук, 125 гр. гъби, 15 гр. краве масло.
За соса: 25 гр. краве масло, 25 гр. брашно, 150 мл. прясно мляко, 300 мл. зеленчуков бульон или вода сол, черен пипер, настъргано индийско орехче, 150 гр. сметана.

Приготвяне: Морковите, брюкселско зеле и лукът се нарязва. Варят се последователно най-напред лукът, после брюкселското зеле, морковите и накрая баклата. Зеленчуците се изваждат, а водата се запазва за соса. Гъбите се изпържват в масло. Прибавят се брашното, млякото и 300 мл. солта и черният пипер, настъргано индийско орехче и накрая смесената. Оставя се за малко на слаб огън. Зеленчуците се заливат със соса и се сервират веднага.

Още постни ястия ще намерите в галерията ни!

 

АВТОР: ЕЛЕНА ИВАНОВА

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.