Мащерка

В природата има много голямо разнообразие от видове мащерка с много различни вкусове и приложения. Със своя аромат тя пленила хората още в дълбока древност. В Древна Гърция един от най-големите комплименти бил „МИРИШЕТЕ НА МАЩЕРКА“.

 

Отглеждане: Известни са над 350 вида мащерка, като повечето от тях са богати на много ароматни етерични масла. Култивираните видове са доста и често са сложни хибриди, а с имената им цари голямо объркване. Основно се различават по студоустойчивост, но абсолютно всички видове обичат слънце. Мащерката е вечнозелен многогодишен полухраст, предимно пълзящ и по-рядко изправен.

Повечето видове са дребни растения и лесно се отглеждат в бордюри, като успешно завземат пукнатините и цепнатините на пътеките и алеите. Страшно добре се развиват и в саксии, като при това са устойчиви и на засушаване.

 

Сортове и видове:

Обикновена или градинска мащерка (T. vulgaris) е основният вид мащерка. Характерно е, че тя има дребни, тесни, елипсовидни сивозелени листа и класовидни съцветия с разнообразни цветове – от бели до лилави. Най-често се използва в готварството. 

Селектираните форми са:  “Silver Posie”, “English Winter (един от най-устойчивите сортове)”, “Erectus”, “Fragrantissimus (много ароматен вид – аромат на цитрусови плодове)”.

обикновена мащерка

Кимова мащерка (T. herba-barona) : Тя е почвенопокривен вид с дребнички листа с лъскав вид, притежава приятен аромат на ким, а цветовете и са бледолилави.

кимова мащерка

Конусовидната мащерка (T. capitatus syn. Coridothymus capitatus) е много малък (компактен) полухраст с дребни, твърди, месести листа. Съцветията и са във вид на конус, а цвета им е тъмнорозов. Аромата и е остър. Най-добре се отглежда в саксии, като през зимата трябва да се прибере на сухо, понеже не обича и не понася влага.

конусовидна мащерка

Мастикова мащерка (T. mastichina). Тя е сив изправен полухраст притежаващ силен аромат ма риган и мащерка, като при някои видове аромата наподобява лавандула или евкалипт. Най-добре е да се отглежда в саксия. Растението е устойчиво на ниски температури и слани, но не понася влага през зимния сезон. Най-често се използва в кулинарията (вкуса му е отличен за ястия приготвени на барбекю).

мастикова мащерка

Цитрусова мащерка (T. x citriodorus). Тя е храст с доста разперени клони. Листата са зелени, а аромата и е на лимон и мащерка. Съцветията са редки, а цвета на съцветията обикновено е лилав. Най-добрите сортове са “Silver Queen (листата са обагрени в бяло)” и “Golden King (листата са обагрени в жълто)”. Най-добре е да се гледат в саксии, понеже трудно понасят ниските температури.

цитрусова мащерка

Широколистна мащерка (T. pulegioides). За нея е характерно, че листата са широки и елипсовидни, съцветията са класовидни (във форма на клас) и притежават лилави цветове. Различните сортове имат различен аромат. Сортовете са: „Foxley“, “Bertram Anderson”, “Anderson’s Gold” и “Archer’s Gold”.

широколистна мащерка

Азорска мащерка (T. caespititius, T. azoricus, T. micans): За нея е характерно, че наподобява мъх и също като него образува килим с бели, розови и лилави цветове, носещи аромат на портокал.

азорска мащерка

Дива или пълзяща мащерка:

дива мащерка

Латинско наименование – T. serpyllum

За нейна родина се смята Европа, по-точно Северна Европа. Съществуват два вида носещи това име – истинския вид T. serpyllum има много силен аромат и много мощни лечебни свойства, а другият вид е T. Praecox subsp. arcticus (не притежава аромат и лечебните и свойства са доста по-малко).

 Научете кои са основните грижи за билката мащерка:

Засаждане:

При засаждането трябва да се осигури добро дрениране, а местоположението трябва да е изцяло на слънце.

 

Размножаване:

Размножаването на всички видове става чрез семена, засети рано напролет, а на сортовете размножаването става чрез резници взети през летния сезон. Пълзящите видове могат да се размножат по-лесно, като се разделят корените през пролетта.

 

Грижи:

Храстовидните видове трябва да се размножават редовно (на 3-4 години). Плевелите трябва да се почистват постоянно. Падналите листа от широколистните растения трябва да се отстраняват с цел да се избегне появата на плесени по листата на по-младите растения.

Болести:

Гниене на листата и корените – причинява се от прекомерна влага (от преполиване).

 

Събиране и съхранение:

Събират се цъфтящите стръкове, като се сушат на букети или върху табли. Сушенето трябва да става на проветриво сенчесто място, а не на пряка слънчева светлина. След като изсъхнат листата се премахват от стъблата и се съхраняват в буркани. Клонките се берат почти в деня на ползване – използват се пресни. Мащерката запазва аромата си дори и в сухо състояние.

 

Употреба:

В медицината:  Thymus vulgaris – растението има изключително мощни противомикробни свойства, дължащи се на богатото му съдържание на етерично масло. Много силен мускулен релаксант е тази билка. Също добре разрежда секрета и в белите дробове, полезна е също и при запушен нос. Добре действа и при настинка и грип. Под форма на гаргара може да се прилага при зачервено гърло и тонзилит. Съдържащото се в билката етерично масло и главна съставка на множество продукти за устна хигиена. При лошо храносмилане, газове в стомаха, спазми и подуване на корема чайовете от мащерка имат доста добър ефект за нормализиране на стомашния комфорт, както и за нормалната функция на стомаха.

При бременност и при кърмене мащерката да се използва само като подправка на ястия и то в умерени количества.

В дома: Етеричното масло от билката мащерка е прекрасна добавка към почистващите и дезинфекционните продукти. Може да се приготви много ефикасен и ароматен аромат за почистване на баня – ЕТО КАК СТАВА: ¼ чаена лъжичка етерични масла от лимон, бергамот, мащерка, бор, чаено дърво и цитронела се смесват с две чаени лъжици оцет, 1 с.л. амоняк и 1 литър вода. Към тази смес се слага 2 с.л. сода бикарбонат. Всичко се разбърква добре, оставя се да престои 1 час и вече може да ползваме препарата за почистване. ПОСЛЕ СЛЕД НАС ВСИЧКО ЩЕ БЛЕСТИ!!! ГАРАНТИРАМ ВИ!!!

В кулинарията: Мащерката е важна съставка в кулинарията. Доста се цени в повечето домакинства, където се добавя към блюда, задушени ясти, ястия от дивеч, терини, пастети, пайове, маринати, ястия с домати, , зеленчукови супи и други. Понякога е доминираща подправка заради силния и аромат и затова е добре да се комбинира с лук, чесън или червено вино. Цитрусовата мащерка придава отличен вкус на ястията с риба и на ястията с пилешко месо.

 

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.