Кулинарни съвети и полезни трикове

ЗАПОЗНАЙТЕ СЕ С НАШИТЕ КУЛИНАРНИ СЪВЕТИ И ТРИКОВЕ ЗА ПО-ЛЕСНА И РЕЗУЛТАТНА РАБОТА В КУХНЯТА!

Приготвяне и работа с тесто и тестени продукти:

        тесто 1. За да се получи по леко и пръхкаво тесто, брашното преди замесване се пресява.
         2. Когато се замесва тесто с мас, за да се отстрани миризмата и, се прибавят 1-2 супени лъжици лимонов сок.
         3. Когато се работи с тесто, замесено с мая, ръцете се намазват с разтопено масло или с растително масло, за да не полепва тестото по тях.
         4. Тестото ще втасва по-бързо ако в него се намушкат няколко тръбести макарона.
         5. Когато се прибавят разбити на сняг белтъци към тесто, сместа се разбърква много леко, за да не се измести погълнатият от белтъците въздух. В противен случай тестото ще спадне.
         6. Меко тесто се разточва по-лесно, ако се покрие с пергаментова хартия и се изтънява с дебела затоплена точилка или с бутилка пълна с топла вода.
         7. Пандишпаново тесто, торти, кейкове се пекат в умерено силна фурна около 170-180 градуса по Целзий. Вратата на фурната не се отваря през първите 15 минути.
         8. Сладкиши с глазура от белтъци се пекат на слаба фурна, за да не прегори глазурата.
         9. Торта, сладкиш или кейк след изпичането им не се държат във формата, а се обръщат веднага върху кърпа и се оставят така, докато изстинат.тесто
        10. Ако сладкишът е силно прегорял, след като изстине напълно, той се остъргва внимателно със ситно ренде. Остърганото място се поръсва с пудра захар или се покрива с крем.
        11. За да се отреже правилно и лесно изпечената торта, докато е още топла, с остър нож се прави разрез околовръст и в него се вмъква здрав конец, който се тегли с двете ръце в срещуположни посоки.
        12. За по голяма устойчивост на сиропираните торти, долният пласт се напоява по-слабо със сироп.
        13. За да получите лек и пухкав крем, при разбиването му описвайте с разбивачния тел осморки и от време на време кръгове около стените на съда.
        14. Тестени топки, кнедли, галушки се варят, като се пущат във вряща подсолена вода. Когато се сварят, те изплават на повърхността и.
        15. Тестените продукти не поглъщат много мазнина, когато се пържат на силен огън.

 

         Приготвяне и работа с яйца

яйца

  1. Разбиването на яйцата трябва да става в съвършено сух бакърен или стъклен съд.
  2. За разбиването на белтъци трябва да се избягват алуминиевите съдове, защото потъмняват, и емайлираните съдове, защото при използуването им има опасност да се орони емайлът.
  3. Белтъците са добре разбити, когато се задържат на разбивачния тел или не падат при обръщането на съда.яйца
  4. Пържените яйца стават по-пухкави и по-вкусни, ако яйцата, преди да се прибавят в мазнината се разбият в прясно мляко или вода, по една супена лъжица на едно яйце.
  5. Пържените яйца са по-вкусни, по-хранителни и с по-приятен външен вид, ако са поръсени със ситно нарязан пресен магданоз или лук.
  6. Яйцата изпържени на слаб огън, са по-вкусни от яйцата, изпържени на силен огън.
  7. Ако омлетът не е изпържен до златисто оцветяване, той губи както външния си вид, така и приятния си вкус.

 

        Трикове за вкусни ястия

ястия

  1. Ястията приготвени с брашно и мляко, както яхниите и мусаките, загарят лесно. Такива ястия трябва да се варят на умерен огън. Изобщо ястията губят от вкуса си, когато се варят на силен огън.
  2. Ястията са вкусни, ако са приготвени с подходящи подправки. Например за зрял фасул подхожда джоджен, а на леща – чубрица, на пресен грах, зелен фасул, картофи, краставици – копър, на всички зеленчуци и варива – магданоз, на по-тлъстите меса и супи – черен пипер, на прясно зеле, кебапчета и други – кимион.
  3. Не прекалявайте с количеството на подправките. Когато се чувства силно аромата на подправката, ястията, както и сладкишите, губят значително от вкуса си.
  4. Тестени топки, кнедли, галушки се варят, като се пущат във вряща подсолена вода. Когато се сварят, те изплават на повърхността и.
  5. За да се повиши температурата при ВАРЕНЕ НА ПАРА, във водата се прибавя малко сол.
  6. Преваряването или препържването на продуктите е нежелателно. Продължителната топлинна обработка разваля вкуса и външния вид на храната и намалява нейната хранителност, натоварва стомаха и е вредно за здравето.
  7. Не пържете в една и съща мазнина 2 и повече пъти. Твърде вредно е!
  8. Дори когато се налага да се пържи в добре загрята мазнина, внимавайте да не я прегрявате и да не допущате да пуши. Това не само ще навреди на приготвяните продукти, но е вредно за здравето. Подобна мазнина добива и канцерогенни свойства.
  9.  Щипка захар прибавена към зеленчук, който се вари, подобрява вкуса му.
  10. Горещите ястия се поднасят в затоплени чинии, а студените в охладени чинии. Така се запазва добрия вкус на ястието.
  11. Не бива да се поднася нито много студена, нито много топла храна. Еднакво губят своя вкус, както студените пържени меса, така и горещите котлети.
  12. Ястия със картофи, спанак, зеле, леща, макар и постни, се поднасят топли. Когато се консумират студени, те са трудносмилаеми.
  13. За да се поднесе останало от предния ден ястие, трябва да му се придаде вкус и вид на прясно. За тази цел то се оставя да заври с малко вода и доматено пюре или 1-2 нарязани червени домата. Ако е необходимо се прибавя и малко мазнина, запържена с червен пипер. Добре е ястието с поднасянето му да се поръси със ситно нарязан пресен магданоз.
  14. Когато сосът няма да се поднесе веднага след приготвянето му, по повърхността му се прекарва бързо парче масло, забодено на вилица. Така сосът се покрива с тънък маслен пласт, който го предпазва от засъхване, дори ако се наложи да престои по-дълго време.
  15. Сосовете стават по-вкусни, когато са приготвени със зеленчуков или месен бульон и се варят на слаб огън.ястия
  16. Когато сосът стане на грахулки, претрийте го с дървена лъжица през гъсто сито, като наливате по малко вода.
  17. Една лъжица захар и малко оцет заменят бялото вино, необходимо за соса или за ястието.
  18. Кюфтетата стават по-сочни и по-меки, ако хлябът, който се прибавя в сместа за приготвянето им, не се изстисква напълно от млякото или водата, в които е бил потопен.
  19. За да не пръска мазнината при пърженето, дъното на тигана се поръсва с малко сол.
  20. Препоръчва се за пържене на продуктите да се употребява слънчогледово масло или мас. Кравето масло при продължително пържене губи вкусовите си качества и хранителните си вещества.
  21. Запръжките се правят в широк съд с дебело дъно, като продуктите (масло, лук, моркови) се бъркат непрекъснато, за да се запържат равномерно. Прекомерното пържене на продуктите влошава вкуса на ястието или супата.
  22. За да се премахне неприятната миризма и вкуса на прегоряла мазнина, прибавете към нея половин глава лук или половин картоф нарязан на филийки и бъркайте на огън 10-15 минути.

         Съвети за приготвяне на ориз и варива (боб, леща, грах и др.)

боб

  1. Изплакването на ориза със студена вода след сваряването му е неправилно, тъй като той губи голяма част от съдържащите се в него лещавитамини.
  2. За да бъде свареният ориз рохкав и със запазен цвят, той се пуска да се вари във вряща подсолена вода, към която се прибавя няколко капки лимонов сок или разтворена във водата лимонена киселина.
  3. Съдът, в който се вари оризът, не се похлупва.
  4. За да не загаря оризът, той не се разбърква с лъжица по време на варенето, а само се разклаща съдът.
  5. За да се сварят по-бързо варивата (фасул, грах, леща), препоръчва се, след като се изчистят и измият, да се залеят със студена вода и да се оставят да киснат най-малко 5-6 часа. Те се варят, като се залеят със студена вода.

 

        Съвети за приготвяне на вкусна супа

супа

  1. Когато кремсупата стане по-рядка, за сгъстяването и се прибавя сух бял хляб, накиснат в част от супата, претрит през цедка.
  2. Не се препоръчва сгъстяване на супите от риба с брашно и други макаронени изделия.
  3. Прясно краве масло, колкото орех, прибавено към супата или соса след отстраняването им от огъня, подобрява вкуса им и увеличава хранителната им стойност.
  4. За да се разпредели равномерно яйцето в супата при застройването и, разбийте го добре с малко студен бульон.супа
  5. Зеленчуците за рибените, гъбените и безмесните супи, се запържват с краве или растително масло, а млечните супи се запържват само с краве масло.
  6. За да не излизат ароматните вещества, лукът и корените за супа се запържват леко, преди да се пуснат във врящата супа.
  7. Запръжките се правят в широк съд с дебело дъно, като продуктите (масло, лук, моркови) се бъркат непрекъснато, за да се запържат равномерно. Прекомерното пържене на продуктите влошава вкуса на ястието или супата.

       

       

         Кулинарни съвети и трикове при приготвянето, запазването и употребата на зеленчуци и плодове

 

зеленчуци

  1. За да се предотврати загубата на хранителни и вкусови вещества, и за да се предотврати загубата на някои витамини, зеленчуците преди употребата им, трябва да се съхраняват в хладно и тъмно помещение. Слънчевата светлина разрушава витамините: C, B2, B6, A.
  2. Зеленчуците по възможност трябва да се почистват и измиват непосредствено преди готвенето. Листните зеленчуци (коприва, спанак, лапад, магданоз, копър) се почистват преди измиването, като им се изрязват дръжките, коренчетата и се отстраняват пожълтелите листа, след което се нарязват.
  3. Нарязването на зеленчуците трябва да става с неръждаем нож.
  4. При приготвянето на сурови салати измитите зеленчуци да се нарязват непосредствено преди поднасянето и веднага да се поливат с лимонов сок или оцет, които запазват витамин С. Зелената салата нарязана и изложена на слънце, за една минута губи 70-80% от съдържанието на витамин С.
  5. Съдържанието на витамин С и минерални соли се запазва по-добре, ако зеленчуците се режат по-едро.
  6. Витамин С се разрушава бързо, ако зеленчуците се слагат да се варят в студена или хладка вода, която се загрява бавно. За да се избегне това, те се пущат във вряща подсолена вода или във врящо ястие, но не наведнъж, а на части, за да не се преустановява варенето или задушаването.
  7. При варенето на кореноплодни зеленчуци извличаните от тях багрилни и ароматни вещества лесно се разрушават и излитат. За да се избегне това, тези зеленчуци трябва да се запържват леко преди прибавянето им в супата или ястието.
  8. Пържените в обилна мазнина зеленчуци запазват по-добре витамините, отколкото пържените в малко мазнина.зеленчуци
  9. Зеленчуците не трябва да врят нито много силно, нито много продължително, отколкото е необходимо. Те трябва да се варят плътно похлупени с капак и да запълват съда.
  10. Някои домакини за да запазят цвета на зеленчука, прибавят при варенето сода бикарбонат или бакпулвер. Това е страшно погрешна практика, понеже алкалната вода разрушава всички витамини.
  11. Зеленчуковите ястия губят до 50% запазените след сваряването им витамини, ако престоят върху гореща печка или котлон повече от 1-2 часа.
  12. Зеленчуковите ястия при подгряването им губят запазения при варенето витамин С. Такива ястия трябва да се приготвят за еднократно сервиране.
  13. Най-подходящи съдове за приготвяне на ястия от зеленчуци са емайлираните и стъклените съдове, така също и тенджерите под налягане и съдовете от неръждаема стомана.
  14. Водата, в която се варят зеленчуци за пюре или салата, се запазва за приготвяне на супи или за разреждане на сос, тъй като в нея са извлечени голяма част от минералните соли и витамини на зеленчука.
  15. При супи или ястия със зеленчуци, червените домати или доматеното пюре се прибавят към края, понеже киселината която съдържат, забавя сваряването.
  16. За да се обелят лесно доматите, се потапят бързо във вряща вода и веднага след това се обливат със студена вода.
  17. Зеленчуците се посоляват преди пърженето и се слагат в силно сгорещена мазнина.
  18. Ако тиквички, патладжани или пиперки се сложат в недостатъчно сгорещена мазнина, те поглъщат голяма част от нея, добиват тежък вкус и стават трудносмилаеми за организма.
  19. Подправките магданоз, копър, джоджен, листа от целина подобряват вкуса на храната, обогатяват я с витамини и подпомагат усвояването и от организма. Те трябва да се прибавят към супата или ястието при поднасянето им.
  20. Замразените зеленчуци запазват витамин С, като се размразят бързо във вряща вода.
  21. Замръзнал лук не се размразява. С него може да се готви спокойно, защото той не е променил вкуса си.
  22. За да се отстрани известна степен миризмата на лук, натрийте го със сол, преди да го нарежете.
  23. За да не сълзят очите когато режете лук, или стържете хрян, правете го на края на печката или при отворен прозорец.зеленчуци
  24. За да не почернее настъргания хрян, напръскайте го с лимонов сок или лимонена киселина и го разбъркайте.
  25. За да се настърже по-лесно хрянът, накиснете го предварително във вода за около 10 минути.
  26. Когато горчицата засъхне, прибавете към нея малко оцет и я разбъркайте добре.
  27. Може да предотвратите засъхването на горчицата, като я разредите малко с прясно краве мляко.
  28. Киселите краставички стават по-вкусни и се запазват по-дълго време, ако към тях се прибави малко горчица.
  29. Магданоз, копър и джоджен се запазват и през най-горещите дни напълно свежи в суха тенджера, похлупена плътно с капак.
  30. Салатата, репичките, пресният лук и магданозът се запазват свежи, ако изчистени и измити, се поставят в найлонов плик и се сложат в хладилника.
  31. Листни зеленчуци се запазват свежи, като се увият в кърпа потопена в оцет.
  32. Краставици и тиквички се запазват свежи, за няколко дни, ако се потопят в плитък съд със студена вода.
  33. Пиперки и домати се запазват по-дълго време, като се наредят в кошница, която се закачва на сенчесто и проветриво място; както доматите, така и пиперките трябва да са пресни и здрави.
  34. Увехнали зеленчуци се освежават, като се потопят в студена вода, в която са прибавени 2-3 лъжици оцет.
  35. За да се запази свеж разрязаният лимон, той се слага в чинийка с разрязаната част надолу и се похлупва с чаша. В чинийката трябва да се капнат 3-4 капки оцет.
  36. Засъхнал лимон се освежава, като се пусне в със със студена вода.
  37. За да се получи повече сок от лимона, накиснете го за 5 минути в гореща вода.
  38. Ароматът на лимонената кора се чувства по-силно, ако лимонът преди остъргването му се полее с вряща вода.плодове
  39. За да се запазят лимоните за по-дълго време свежи, те се слагат в добре изсушени буркани, похлупват се плътно и се слагат на студено място.
  40. След като сте изстискали сока на лимона от месестата му част, очистете кората, остържете я или я нарежете на ивички и я изсушете, за да се употреби при приготвянето на сладкиши или ястия.
  41. Обелките от портокали също могат да се използуват за ароматизиране на торти, кремове, кейкове, козунаци. Изсушете ги, нарежете ги на ивички и ги приберете в буркан. Преди употреба ги изварете в 2-3 води, за да омекнат и ги озахарете.
  42. Ядките от кайсиите ги изсушете и приберете. Те могат да заместят бадемите.
  43. Бадемите се счукват по-лесно, ако се поръсят с кристална захар.
  44. За да се изчистят по-лесно орехите, преди да се счупят, се слагат за няколко минути в гореща фурна.
  45. Маслините добиват по-добър вкус, ако се държат в растително масло, към което се прибавят нарязани лимонови резенчета или магданоз.
  46. Някои сортове ябълки се разваряват и развалят вида на компота. За да се избегне това. Плода се слага във врящия сироп и съдът веднага се отстранява от огъня. Компотът придобива значително по-хубав вкус ако в сиропът се прибавя една кафена чашка вино и лимонова или портокалова кора.
  47. За да се запази витаминозното съдържание на плодовете, от които се вари компотът, те се слагат в силно врящ сироп, подкиселен с лимонена киселина.
  48. За да не се напукват и залепват за тавичката, ябълките, преди да се сложат във фурната се набождат с вилица на няколко места, а в тавичката се налива малко вода.
  49. За да се обелят много лесно пресните картофи, те се накисват 15-20 минути в студена вода.
  50. Картофите трябва да се белят тънко, защото непосредствено след кората се намират повече белтъци и витамини, отколкото във вътрешността.
  51. Ако картофите се варят бавно и в големи количества наведнъж, загубата на витамин С може да достигне 100%. Ако картофите се варят необелени, белтъчините и витамин С се запазват повече, отколкото ако се варят обелени и нарязани.
  52. Загубата на витамин С (около 12%) е най-малка, когато картофите се варят на пара.
  53. Когато картофите се варят цели, те трябва да са подбрани с предварително еднаква големина, за да се варят едновременно.плодове и зеленчуци
  54. За да стане светло и пухкаво картофеното пюре, картофите се претриват, докато са още горещи и се разреждат с горещо мляко. Разреденото картофено пюре със студено мляко получава сивкав цвят.
  55. Картофи за гарнитура се варят във вода, подкиселена с една супена лъжица оцет. Така те стават по-светли.
  56. Пържените картофи стават вкусни и хрупкави, когато преди да се пуснат в мазнината, се подсушават с кърпа. Те се пържат в обилно количество мазнина. Подсоляват се след като се изпържат.
  57. За да не се пукат картофите при печенето им, преди поставянето им във фурната, те се пробождат на няколко места с игла.
  58. Замръзнали картофи се готвят, като се пущат направо във вряща вода. Ако те се размразят предварително със студена вода, губят голяма част от наличието на витамин С.

        Кулинарни съвети за приготвяне на месо и месни бульони

месо

  1. За препоръчване е месото да се измива в хладка вода, но да не се оставя да кисне в нея.
  2. Месо, което трябва да се запази за известно време, не се измива. Измитото месо бързо се разваля.
  3. Месо не се оставя да престои дълго време върху дървена маса или дъска, защото дървото изсмуква част от сока му. Месото се държи в стъклен, порцеланов или емайлиран съд.
  4. Месото никога не се соли преди топлинната му обработка, защото солта предизвиква преждевременно отделяне на масления сок, което понижава хранителността и вкусовите качества на месото.
  5. При варене на силен огън месото става по-вкусно, но бульонът е с понижени вкусови качества. Обратно при варене на слаб огън, месото бульонът става по-вкусен, а месото губи от вкусовите си качества.
  6. Свареното месо се запазва сочно, като се остави в собствения си бульон под капак.
  7. За да не изсъхва оставеното в хладилника сварено месо, увийте го в пергаментова хартия.бульон
  8. При готвенето на големи парчета месо, вкусът им се подобрява значително, ако те предварително се набодат с черен пипер, корени за супа, скилидки чесън и пушена сланина.
  9. Месото, предназначено за пържене или печене, се реже напречно на мускулните влакна, след което се начуква с дървен чук, за да се изравни дебелината му и се разкъса съединителната му тъкан.
  10. Месото, което ще се пече, се слага в добре сгорещена, но не в силна фурна. Ако то се сложи в силна фурна, повърхността му бързо прегаря, а вътрешността му остава недопечена.
  11. Опеченото месо е по-сочно, ако през време на печенето се залива с малко студена вода и се натрива с парче лимон.
  12. Тлъсти меса (свинско, пуйка, гъска) се пекат, като в началото от време на време се поливат с вряла вода. В резултат на това се получава задушаване, при което голяма част от мазнината на месото се извлича и то започва да се пече в собствената мазнина. Изпеченото по този начин месо придобива много хубав вкус и аромат.
  13. Когато се пържат пържоли, котлети, шницели, те се обръщат често, за да не се изпари бързо сокът им и да не останат сухи.
  14. Месото няма да залепва по дъното на тенджерата или тигана, ако към мазнината, в която се пържи, се прибавят няколко кръгчета морков.
  15. Не се препоръчва да се отстраняват напълно тлъстините на месото, предназначено за варене или за пържене. Тънкият пласт мазнина не позволяват да се извличат соковете или мазнината в бульона и месото запазва вкуса и сочността си.
  16. При задушаване агнешкото, телешкото и птичето месо, се заливат с бяло вино, а овнешкото, говеждото и месото от дивеч с червено вино.месо
  17. Месният бульон се посолява около половин час преди пълното сваряване на месото, рибният – в началото на варенето, а бульонът от гъби в края на варенето.
  18. За да се запази бульонът няколко дни, той се прецежда, слага се да заври отново и се оставя да изстине при отворен капак.
  19. Свареният бульон губи от вкуса си, ако се държи дълго върху гореща печка или котлон.
  20. Към бульон от птици като подправки може да се добавят лук, моркови, черен пипер и магданоз.
  21. Стара кокошка увира по-лесно, ако, след като е вряла 25-30 минути, се потопи за 5 минути в студена вода.

 

         Кулинарни съвети за обработка на субпродукти и колбаси.

субпродукти

  1. Черният дроб става по-вкусен, ако преди пърженето се държи 1 час в прясно мляко или се пусне за 1 минута във вряща вода, а след това се изплакне със студена вода и се подсуши.
  2. Дробът се обелва лесно, ако преди това се потопи в гореща вода.
  3. Черният дроб се посолява, след като се изпържи. Ако се посоли преди пърженето, той става твърд.
  4. За да се отстрани по-лесно ципата на мозъка, той се накисва за 2 часа в студена вода, преди да се свари.
  5. Мозъкът се вари на умерен огън в похлупен съд. След сваряването му се оставя да изстине в бульона, в който се е варил.
  6. Езикът, преди да се сложи за варене, се измива много добре със студена вода. Свареният език, за да се обели лесно, се пуска за 2-3 минути в студена вода.
  7. Телешки бъбреци се пържат цели или нарязани, без да се киснат и без да се варят предварително. Тлъстината им също не се отстранява.колбаси
  8. Говеждите бъбреци се пържат на силен огън след предварително сваряване.
  9. За да се обелят по-лесно салам или луканка, те се пускат за няколко секунди в студена вода.
  10. За да се предпази от изсушаване отрязан салам, суджук или друг колбас, отрезът се намазва с мазнина и се покрива с резенче лимон.

 

         Как да приготвяме лесно и вкусно ястия с риба?

риба

  1. Рибата се пържи в тиган с малко количество силно сгорещена мазнина. Между отделните пърчета трябва да има разстояние, за да хванат коричка, която не позволява да изтича сокът на рибата.
  2. За обръщане на рибата и рибните парчета при пържене се използуват две вилици или решетъчна лопатка.
  3. Рибата няма да залепва към тигана при пърженето и, ако в мазнината се прибави малко сол.
  4. За предпочитане е дребната риба да се пържи на маслена баня в дълбок съд.
  5. Пържената риба за разлика от пърженото месо при претопляне губи от първоначалния си вкус.
  6. За да се отстрани миризмата на риба от чиниите и вилиците, те се изплакват с вода, изтриват се с лимонена кора, домат или оцет и се измиват много добре.
  7. Миризмата на риба може да се намали значително, ако рибата преди пърженето се държи 2-3 часа в кърпа потопена в оцет или към сухара или брашното се прибави малко настърган кашкавал.
  8. Рибата се размразява, като се постави в голям съд и се залее със студена вода, която се сменя няколко пъти. За да се ускори размразяването, към водата се прибавя сол – на 1 литър вода, една чаена лъжичка.
  9. При размразяване рибата не трябва да се залива с гореща вода, защото от месото и се извличат, ценни хранителни вещества и то се обезвкусява.риба
  10. На скара обикновено се пекат риби със средна големина. След като се изчистят, измият, обезкостят и посолят рибите се намазват с растително масло или с краве масло. Когато се пече нарязана риба, парчетата се мажат с мазнина и по време на печенето.
  11. Рибата е опечена, ако в месото и лесно прониква вилица или клечка за зъби.
  12. Вкусовите качества на рибата значително се подобряват, ако рибните парчета се оставят 2-3 часа в марината, приготвена от бяло вино, кромид лук и черен пипер.
Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.