Супи и чорби – студени и топли супи и бульони

Супите са неотменна част от ежедневното меню. Според рецептурниците, те са задължително обедно предястие и ролята им е да подготвят храносмилателната система за основното ястие, като предизвикат по-обилно отделяне на храносмилателни сокове. В миналото обедното меню задължително се състоеше от три части и първата се полагаше на супата, като правилото е съставките да не се повтарят в основното ястие. Ако супата е по-тлъста (което не е за препоръчване), то основното не трябва да бъде такова. Ако основното ястие ще съдържа макарони, юфка, кус-кус или друго тестено, то в супата не е удачно да се ползва фиде. Ако пък в супата участват картофи, моркови, грах и т.н., то в основното ястие те трябва да отсъстват.

супи и чорби

Съвременният начин на хранене обаче е доста по-различен и по-нездравословен и супата често се ползва като самостоятелен обяд, вечеря или закуска и по този начин тя губи основната си роля на предястие и добива ролята на основно такова. Супите възбуждат апетита и съдържат ценни витамини и минерални соли, като съдържанието на витамини в супата до голяма степен се обуславя и от правилната кулинарна и термична обработка. Когато супата се консумира преди основното ястие, то тя трябва да е в малки количества и без да се употребява хляб заедно с нея. Ако си я хапваме като основен обяд, вечеря или закуска, то количеството на супата може да се увеличи и да се прибавят 1-2 филийки хляб или кротони към нея, защото супичките са сравнително бедни на калории. Най-често употребяваните супи в нашата кухня са топлите супи, но има и студени такива. Типичен пример за студена супа е любимия на всички таратор. Супите и чорбите могат да бъдат постни и месни, бистри, със застройка или кремсупи. В тях се използва богат набор от зеленчуци (картоф, чушка, морков, домат, кромид лук, спанак, коприва,  зелен фасул, грах, броколи, карфиол и др.), подправки (черен пипер, чубрица, босилек, магданоз, риган и т.н.), мазнина (зехтин, олио или краве масло), ориз, фиде или друг сгъстяващ продукт. В месните супи, освен зеленчуците присъства най-често пилешкото месо или каймата (така обичаната у нас супа „Топчета“), но може да се ползва и телешко, свинско, агнешко, заешко, риба или друг вид месо, колбас или субпродукти.

Супата се застройва най-често с кисело мляко и яйце, но застройката може да включва и прясно мляко, сметана, малко препечено брашно, както и за финал може да бъде поръсена с кашкавал, пармезан, сиренце, крутони или каквото харесвате. Накратко казано супата е предястие с преобладаваща течна част и може да се приготви от почти всичко според вкуса и фантазията ви. Тя е балсам за стомаха и червата, засища и възстановява баланса на течности в организма и освен това се готви бързо (особено зеленчуковите) и спестява много време на домакинята. Супите са добра профилактика на колити, гастрити, запек и др. които са свързани основно с употребата на предимно суха храна. Разбира се ако имате някое заболяване на храносмилателната система, то трябва да съобразявате продуктите за готвене на супа с него, тъй като някои от тези продукти или подправки дразнят и са противопоказни при подобни заболявания (например язва). Освен това супите, както вече казахме, водят до стимулиране на стомашната секреция и трябва да се употребяват внимателно и умерено от хора страдащи от рефлукс или както казваме на разговорен език „киселини“. Най-обичаните и популярни у нас супи и чорби са супа-топчета, пилешка супа, боб чорба, леща чорба, шкембе чорба, таратор, рибена чорба и много други. Освен всичко друго супите се ползват като основна храна при боледуване, защото са леки, съдържат витамини, минерални соли и др. полезни вещества и възстановяват водно-солевия баланс на организма. Вие изберете коя е вашата супа, пригответе я и внесете топлина, уют и здраве в дома си!

РЕЦЕПТАТА ЗА СУПИ И ЧОРБИ ЩЕ НАМЕРИТЕ КАТО КЛИКНЕТЕ НА СЪОТВЕТНАТА СНИМКА ОТ ГАЛЕРИЯТА ПО-ДОЛУ, КОЯТО СЕ ЯВЯВА ЛИНК КЪМ РЕЦЕПТАТА!

 

 

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.