Хемороиди

хемороидиХемороидите представляват подути кръвоносни съдове, които извеждат навън лигавицата в долната част на правото черво или ануса, Когато увреждането е преди аналния отвор, хемороидите са вътрешни. Те са болезнени и причиняват кървене при движението на червата. Хемороидите, които са от външната страна на аналния отвор, се наричат външни хемороиди и обикновено не причиняват кървене или дискомфорт.

Обикновено хемороидите поразяват хората, които водят заседнал начин на живот, както и хора, консумиращи прекалено много млечни продукти, протеин и скорбяла, причиняващи запек. Проблемът може да се дължи и на прекомерната употреба на разхлабителни средства, на лошо кръвообращение, гниене на стари отпадъци и напъни при изхождане. Бременните жени са особено предразположени към това заболяване, затова да избягват запичащи храни.

Лечение
Диета и начин на живот
Въпреки че сме склонни да мислим за хемороидите като за локален проблем, това състояние се дължи на систематичен дисбаланс. Както се отбеляза по-горе, напъните за изхождане оказват натиск върху кръвоносните съдове и това е първата причина за проблема. То може да се избегне с консумирането на богата на целулоза храна, достатъчно движение и пиене на осем до десет чаши вода на ден. Магнезият подпомага перисталтиката и може да е много полезен. Витамин С отпуска изпражненията и облекчава изхождането. Добавянето на биофлавоноиди намалява отоците.

Билки
Някои проси билки също оказват оздравителен ефект. Сокът от алое е с леко слабително действие, което повишава кръвообращението и успокоява храносмилателния канал. Човек може да започне с една чаена лъжичка гел и да се достигне до една супена лъжица или повече, ако е необходимо. Китайският билков препарат, наречен фергелин, облекчава бързо състоянието с подобряване на кръвообращението в съответната област.
Медицинската ружа и брястът също облекчават възпаленията по храносмилателен път. Която и да е от двете билки може да се използва за облекчаване на констипацията. Тя обаче не бива да се употребява в случаите на диария или слуз в изпражненията. Освен това мишият трън и конският кестен са полезни най-вече в случаите, когато има болка и изтръпване на стъпалата  и краката.

хемороидиВъншните лечения в комбинация с вътрешните ускоряват оздравителния процес. Билките и маслата, добавени към ваната, могат допълнително да успокоят раздразнената система и да подобрят кръвообращението. Може да се приготви и билкова лапа, която да се постави върху кожата. Тя премахва и токсините. За тези лапи се използват лимонов сок, витамин Е и Hammamelis virginica.

Кипарисовото масло представлява венозен тоник, използван за лечение на хемороиди. Пет капки от есенциалното масло могат да бъдат добавени във ваната. Друг вид терапевтична вана може да бъде приготвена от три шепи лайка, една шепа Hammamelis virginica, коприва, ехинацея или невен с вряла вода. Билките трябва да се запарят за около час и запарката да се излее в горещата вана.
И накрая, добавянето на четвърт чаша английска сол във вана с десет сантиметра вода ще намали отока.

Преглед на леченията.
Диета, богата на целулоза, упражнения и 8 чаши вода на ден, облекчава ходенето по голяма нужда. Магнезият, витамин С и биофлавоноидите са от допълнителна полза.

Много билки могат да бъдат приемани външно за облекчаване и лечение на хемороидите.

Share Button

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.